Aktualności

„Spacerownik Teatralny” w Krakowie

„Spacerownik Teatralny” w Krakowie

8 października w Krakowie na teatralny spacer śladami Heleny Modrzejewskiej zaprasza historyczka teatru Agnieszka Wanicka. To pierwszy spacer z jesiennej odsłony „Spacerownika Teatralnego”.

„Spacerowniki Teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. W tym roku jesienne spacery odbędą się także w Kaliszu, Gdańsku i Wrocławiu. Poprowadzą je wybitni znawcy teatru, dysponujący wiedzą, której próżno szukać w gazetach czy przewodnikach.

Uczestnicy spaceru „Teatralny Kraków Heleny Modrzejewskiej” wyruszą o godzinie 12:00 z ulicy Grodzkiej 22, z miejsca, w którym kiedyś znajdował się dom aktorki. Spacerowicze będą mieli okazję zobaczyć między innymi wnętrza Narodowego Starego Teatru oraz wejść do Salonu Heleny Modrzejewskiej przy ulicy Siennej 5. Pozostałe miejsca leżące na trasie spaceru to dawny „Zakład fotograficzny Walerego Rzewuskiego”, Teatr im. Juliusza Słowackiego i Hotel Pollera. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach „Spacerownika Teatralnego”, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze „Spacerowników Teatralnych” znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

„Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

 

 

Projekt krakowskiego „Spacerownika Teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Fundacją Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


Powiązane artykuły

Spektakl z legitymacją- "Pijacy"

Zapraszamy na rozmowę z twórcami po spektaklu 16 maja.

10-04-2024

Czytaj więcej