Repertuar

Zatraceni w Atenach i w Krakowie. Wykład performatywny Patricka Spottiswoode’a

Zatraceni w Atenach i w Krakowie. Wykład performatywny Patricka Spottiswoode’a

Sala Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 1

daty
wystawiania

  • 30.03
    2022

Grupa wędrownych angielskich robotników postanawia zabawić ateńską arystokrację, wystawiając sztukę. Jest to rzecz komiczno-tragiczna i tragiczno-komiczna.

Wykład Patricka Spottiswoode’a analizuje bogactwo dźwięków występujących w „Śnie nocy letniej” Williama Shakespeare’a. Przedstawia on, w jaki sposób sztuka jednocześnie apologizuje i obśmiewa angielszczyznę i wyjąśnia, dlaczego Shakespeare byłby szczerze zdumiony na wieść, że któregoś dnia jego dramat będzie oglądany w Krakowie, i to w wersji polskiej.

Patrick Spottiswoode jest założycielem instytucji Globe Education i Senior Research Fellow funkcjonujących przy teatrze Shakespeare’s Globe.  W roku 2019 został kuratorem organizowanego w Londynie projektu „Shakespeare and Poland Festival”, do którego zamówił pierwszy angielski przekład „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Na festiwalu zaprezentowano realizacje „Śmierci Ofelii” Wyspiańskiego, „Treny” i „Odprawę posłów greckich” Jan Kochanowskiego, a także „Króla Lira” w wykonaniu Teatru Pieśni Kozła. Spottiswoode był dwukrotnie jurorem organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie  Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ItSelf.

Wykład będzie tłumaczony symultanicznie z języka angielskiego na język polski.