Repertuar

Warsztat: Przepraszam, że na mnie krzyczysz

Warsztat: Przepraszam, że na mnie krzyczysz

daty
wystawiania

  • 25.02
    2017

Nie wiem ale mam wrażenie że powinnaś wrzeszczeć na całe gardło kiedy przychodzisz do pracy ze złości bez zastanowienia – histeryzuje Żona w Nie-boskiej komedii Pawła Demirskiego. Jakie zagrożenia niesie narastająca w społeczeństwie frustracja znajdująca wyraz w radykalnym języku?  Dlaczego w przestrzeni publicznej jest coraz więcej wrzasku, wolności mówienia najbardziej nieprzyjemnych rzeczy, wzajemnej niechęci i wybuchów histerii? Kiedy histeryczny wrzask jest wyrazem podporządkowania, poczucia krzywdy i frustracji klasowej, a kiedy głosem „przemysłu pogardy”, przaśnej swojskości, nieufności wobec innych i środkiem walki z konwenansami dawnych elit?

Punktem wyjścia do warsztatu jest refleksja dotyczącą indywidualnych i społecznych wybuchów frustracji, niezadowolenia i nieprzyjemności. Podczas warsztatów będziemy przyglądać się dobrze znanym zachowaniom i sytuacjom histerycznym, które stały się nieodłącznym elementem polskiej rzeczywistości społecznej i politycznej. Będziemy wchodzić w „sytuacje histeryczne” wyprowadzane z indywidualnych opowieści uczestników oraz improwizować na temat społecznej frustracji, gniewu, podległości oraz poczucia winy.

Spotkanie warsztatowe będzie okazją do rozmowy o krzywdach dnia codziennego, które istnieją poza prawem, a także do wypróbowania różnego rodzaju form oporu oraz negocjacji z sytuacją rosnącego społecznego i politycznego przyzwolenia na wrogość, nieufność i chamstwo.

Warsztat to propozycja skierowana w szczególności do młodzieży licealnej, studentów oraz dorosłych. Problematyka warsztatów rozwija tematy, wątki i konteksty obecne w spektaklu: Król Ubu , Nie-boska komedia oraz Pijacy.

Prowadzenie: Katarzyna Ożgo

 

Cena: 10 zł od osoby
Zapisy w biurze obsługi widzów:
ul. Jagiellońska 1, 31-010 Kraków
tel. +48 12 422 40 40
e-mail: rezerwacja@stary.pl