Repertuar

Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku

Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku

na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta
Reż. Mikołaj Grabowski
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

 • 21.10
  19.30
 • 06.11
  19.30
 • 07.11
  19.30
 • 08.11
  19.30
Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku

Data
premiery

03.10
2020

Bilety

50 zł
normalny
30 zł
ulgowy
kup bilet

Szanowny Kolego,
przygotowujemy w „Życiu” rozkładówkę poświęconą poetom, których debiuty książkowe ukażą się niebawem. Zamieścimy kilka utworów każdego z tych poetów z króciutkim omówieniem dokonanym przez krytyków lub wybitnych starszych poetów. Was chciałby omówić kol. Błoński. Prosimy Was: przyślijcie Błońskiemu kilkanaście swoich utworów (na adres „Przekroju” najlepiej) w tym dobrze by było, gdyby znalazło się parę wierszy jeszcze nie drukowanych. Ponieważ czasu niewiele – prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z Błońskim.
Łączę serdeczne pozdrowienia
Wisława Szymborska

Od tego listu, datowanego na 24 XI 1955 roku, utrzymanego w tonie oficjalnym (choć dzisiaj brzmi żartobliwie), rozpoczęła się prowadzona przez ponad 40 lat korespondencja Szymborskiej i Herberta. Korespondencja zwieńczona – znamiennie – przez świeżo upieczoną Noblistkę:
Zbyszku, Wielki Poeto!
Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…

Wisława

Lektura listów, pisanych przez parę niekwestionowanych mistrzów sztuki korespondencji, pozwala śledzić nie tylko rosnącą zażyłość, ale także niezwykłą „chemię” łączącą autorów, obdarzonych bliskim sobie poczuciem humoru. Lekkość, błyskotliwość, gry i zabawy słowne wspólne kody i szyfry (kim był Frąckowiak vel Fronckowiak?), dystans do przaśnej rzeczywistości PRL-u – uwodzą od pierwszej strony zbioru opracowanego przez Ryszarda Krynickiego. Te perły rodzimej epistolografii musiały prędzej czy później trafić na scenę i tak się właśnie dzieje – w Narodowym Stary Teatrze w Wisławę Szymborską wcieli się Katarzyna Krzanowska, Jacek Romanowski zagra Zbigniewa Herberta, który w 1961 roku pisał w tonie dramatycznym:

p i l n e ! p o u f n e ! ! K o c h a n a W i s e ł k o ,
co jest? no więc jak? i dlaczego??? Jesdem w strasz. sytuacji. Sonety zostawione u Ciebie koniecz. potrzebn. Błagam wyślij. Nawet jeśli zgubiłaś oryginał napisz coś żeby zgadzało się na objętość napewno będą lepsze. Miła moja nie torturuj grafomana bo gniew tegoż jest straszny
Przepraszam ale już nie mogę. Błagam o odpowiedź choćby odmowną i odrzucone teksty
Całuję ręce i całą twarz

Herbert

W spektaklu „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” wykorzystane zostało archiwalne nagranie wiersza „Przesłanie Pana Cogito” w wykonaniu Autora, pochodzące z płyty „Zbigniew Herbert czyta swoje wiersze” wydanej w 1998 roku przez Radio Kraków.

„Zbigniew Herbert czyta swoje wiersze” – unikatowe wydawnictwo płytowe Radia Kraków

W maju 1998 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią Poety, Radio Kraków, goszcząc
w warszawskim mieszkaniu Zbigniewa Herberta, dokonało niezwykłego nagrania. Bardzo już chory Poeta przeczytał 20 swoich wierszy i kilka utworów swoich ulubionych poetów, m.in. Norwida i Słowackiego.

Niewiele istnieje dokumentów podobnej rangi. Zbigniew Herbert przeczytał swoje najważniejsze utwory, obecne we wszystkich szkolnych podręcznikach i antologiach poezji, cytowane i przywoływane w publicznej debacie. Herbert nieczęsto bywał w mediach, nie uczestniczył w popularnych programach radiowych czy telewizyjnych. Jego autorska interpretacja własnej poezji ma unikalny, niezwykle intymny charakter, jest także świadectwem miejsca i czasu, który dla cierpiącego Poety nie zawsze był przyjazny czy pełen współczucia.

Płyta „Zbigniew Herbert czyta swoje wiersze”  ukazała się nakładem Radia Kraków w 1998 roku. Wiersze nagrano w mieszkaniu Poety w Warszawie 8 maja 1998 r.
Wybór i układ wierszy: Zbigniew Herbert
Redakcja i reżyseria: Romana Bobrowska (Radio Kraków)
Muzyka: Ewa Kornecka
Wykonanie: Michał Półtorak – skrzypce; Agata Zając – wiolonczela; Stefan Błaszczyński –instrumenty perkusyjne, flet

 

Twórcy