Aktualności

Projekt „Młodzi w Starym online”

Projekt „Młodzi w Starym online”

Projekt „Młodzi w Starym online” jest efektem współpracy zespołu artystycznego i pracowników Narodowego Starego Teatru oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej AST. Cykl 13 premier zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza.

W każdym tygodniu, rozpoczynając od 20 kwietnia, na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live widzowie będą mogli obejrzeć dwie premierowe etiudy, emitowane w systemie:

– poniedziałek (pokaz premierowy); – środa oraz piątek (kolejne emisje) zawsze o godzinie
19.00.
– wtorek (pokaz premierowy); czwartek oraz sobota (kolejne emisje) zawsze o godzinie 19.00.

“ Młodzi w Starym online” jest reakcją twórców na niespodziewane, wywołane epidemią długotrwałe zawieszenie regularnych repertuarowych pokazów. Impulsem do tej spontanicznej i – wobec próby zmierzenia się z nowymi strategiami przekazu – anarchicznej akcji jest pragnienie pozostania w kontakcie z widzami i podtrzymanie regularnego trybu pracy Teatru. Przez ponad siedem tygodni kilkuosobowe zespoły twórcze będą szukać, w kanonie literatury polskiej i światowej, odpowiedzi na pytania, jakie przynosi ze sobą sytuacja pandemii. Pytania o rzeczy i wartości pierwsze: Co znaczy dom? Jakie znaczenie ma zewnętrze dla wnętrza? Czym będzie samotność, a czym stanie się miłość? Jaki sens ma nadzieja? Po co jest praca? Przeformułowanie życia na każdym poziomie determinuje nas wszystkich do rewizji tego, co było do tej pory. Młodzi rewidują kanon. W sytuacji zachwiania wszystkim, co uniwersalne, mówią mu „sprawdzam”, by ci, którzy nazywali świat wtedy, nazwali świat teraz. Studenci reżyserii i dramaturgii biorą na warsztat tytuły z literatury dawnej i współczesnej, by swoistą panoramą gatunkową, liryką, prozą, bajką i modlitwą,
ustanowić kanon na epidemię.

Efekt, który widzowie na całym świecie będą mogli oglądać online jest wynikiem konsolidacji pracowników technicznych, administracyjnych i artystycznych, dzięki czemu spektakle mogą powstać (niemal w całości) bez wychodzenia z domów. Realizacja wybranych tekstów stwarza okazję do eksperymentów oraz poszukiwania nowych form teatru zapośredniczonych przez komunikatory internetowe.

Powiązane artykuły