Aktualności

Projekcja „Nocy listopadowej” Andrzeja Wajdy

Projekcja „Nocy listopadowej” Andrzeja Wajdy

Zapraszamy na projekcję przedstawienia Andrzeja Wajdy „Noc listopadowa” 10 czerwca (w sobotę) o godz. 19.00 na Placu Szczepańskim w Krakowie.

Wstęp wolny!

 

W 1974 roku Andrzej Wajda wystawił na scenie Starego Teatru „Noc listopadową” Stanisława Wyspiańskiego. Rewizja historii, analiza przyczyn klęsk narodowych, sny o wolności i Polska jako możliwość niespełniona w czasach niewoli, to ciągle powracające tematy w przedstawieniach i filmach Artysty. W 1978 roku reżyser przeniósł przedstawienie do teatru telewizji filmując akcję w naturalnych przestrzeniach Łazienek, Belwederu, Starego Miasta. Krystyna Zachwatowicz ubrała Boginie w zwiewne tiule i ciężkie oręża co znakomicie dopowiadało złudę zwycięstwa.

Realizując dramat o powstaniu, wznieconym w nocy z 29 na 30 listopada przez garstkę młodych spiskowców z warszawskiej szkoły Podchorążych, Wajda dokonał próby odmitologizowania wydarzeń tej nocy, skonfrontowania legendy, jaka wokół nich wyrosła z historyczną prawdą. /…/ Wajdowska inscenizacja Nocy listopadowej jest projekcją snu polskich spiskowców, których uwodzą syrenie odgłosy greckich bogiń, śpiewających „Do broni, do broni!” i marzeń księcia Konstantego. Ale na te sny i marzenia nakłada się rzeczywistość – twarda, brutalna. W tym planie realnym umieścił Wajda donosicieli i zdrajców, odmawiającego przyjęcia dowództwa generała Chłopickiego, ludzi, którzy nie chcą angażować się w walkę zbrojną, nie mającą szans powodzenia.

W krakowskiej Nocy listopadowej równor
zędnym komponentem spektaklu jest muzyka Zygmunta Koniecznego dzięki której śpiewane sceny z Pallas Ateną i czterema Nike są czymś pośrednim między operą a musicalem. Muzyka i śpiew, z zastosowaniem playbacku, brzmi potężnie. Są w niej siła i rytm.

Wielkim solistą w świetnie zinstrumentowanym zespole wykonawców jest Jan Nowicki, którego rolę Wielkiego Księcia słusznie uznano za arcykreację. Znakomicie partneruje mu jako Joanna – aktorka o fascynującej osobowości – Teresa Budzisz – Krzyżanowska.

Sen nocy listopadowej, Trybuna Odrzańska 1977, nr 70.

http://ninateka.pl/kolekcja-teatralna/material/noc-listopadowa-andrzej-wajda


Powiązane artykuły

Spektakl z legitymacją- "Pijacy"

Zapraszamy na rozmowę z twórcami po spektaklu 16 maja.

10-04-2024

Czytaj więcej