Aktualności

Premiera spektaklu „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne” reż. Ewa Kaim

Premiera spektaklu „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne” reż. Ewa Kaim

27 maja o godz. 19:30 na Nowej Scenie Starego Teatru odbędzie się  premiera spektaklu „Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne” w reż. Ewy Kaim.

 

Dorosły na powrót staje się dzieckiem (…), rozkoszy przysparza możność swobodnego dysponowania biegiem myśli, bez konieczności respektowania przymusu logiki, która być może przypomniałaby o czymś, co zbyt bolesne, by przy tym pozostać.

Zygmunt Freud

 

Wątła nić łączy farsę z życiem. Nie jest niczym innym jak grą i jak wszystkie gry jest podporządkowana przede wszystkim przyjętej umowie.

Henri Bergson

 

On i Ona spotykają się w dziwnym miejscu o niezwykłej porze. Ona tu przyszła „ponapawać się” blaskiem księżyca, On – jakby nigdy stąd nie odchodził. Miejsce nad przepaścią, co to za miejsce? Ona mówi, że chce pooddychać w ciszy, a potem nie przestaje z siebie wyrzucać słów. On – nie chce jej obecności, nie chce dialogu, a potem podkręca jej słowa w szaleńczą błazenadę. Niekiedy bezlitośnie: „komizm, by wywołać należyty skutek, wymaga chwilowego znieczulenia serca”. Przez sporą ilość czasu jest po prostu strasznie śmiesznie – między Nim i Nią rozgrywa się osobliwa farsa. Z biegiem nocy komedia zaczyna się jednak rozszczelniać, odsłaniać swoje prawdziwe powody, rozpacz zapanowania nad czymś, nad czym wszystkie inne sposoby panowania zawiodły.

 

„Zbudowaliśmy wokół spektaklu Freda Apke zupełnie nowy świat. Jego sztuka posłużyła nam do ironicznego zbliżenia się do dwójki ludzi zmagających się z dramatem straty. Zadajemy pytania o możliwość powrotu więzi, bliskości, czułości. Poprzez aspekt komedii opowiadamy o bardzo trudnym, może najtrudniejszym, momencie w ich życiu”.

Ewa Kaim

 

„Za zgodą Freda Apke stworzyliśmy spektakl – wariację wokół Furchtbar traurig. Dopisany wątek z przeszłości niesie temat tak dziś ważny: utrata. Raptowny brak życia, życia które znamy, nagła kruchość, miłość – dziś już nie chodzi o tzw. uniwersalność. Świat każe nam być wobec nich tu i teraz… Zbyt wiele młodych osób nie kocha tego świata wystarczająco mocno, żeby w nim zostać.”

Marta Konarzewska 

PREMIERA: 27 maja 2022

Pokazy popremierowe:  28, 29, 31 maja oraz 17, 18, 19 czerwca

OBSADA:
Dorota Segda
Zbigniew W. Kaleta

TWÓRCY:
Reżyseria: Ewa Kaim
Scenariusz, adaptacja: Marta Konarzewska
Przekład sztuki Freda Apke: Marta Klubowicz
Scenografia, kostiumy, wideo, reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Łukasz Bzowski
Inspicjent, sufler: Krzysztof Sokołowski

 

Spektakl powstał na motywach sztuki Freda Apke („Furchtbar traurig”) według scenariusza Marty Konarzewskiej.


Powiązane artykuły

„3SIOSTRY” na Festiwalu Teatralnym w Rumunii

24 i 25 czerwca zaprezentujemy „3SIOSTRY” na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibinie w Rumunii!

24-06-2022

Czytaj więcej

Premiera "Orlando. Bloomsbury" w reż. Katarzyny Minkowskiej

Serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu "Orlando. Bloomsbury" w reż. Katarzyny Minkowskiej

22-06-2022

Czytaj więcej