Aktualności

Premiera „Rewizji procesu Jezusa” w reż. Katarzyny Kozyry

Premiera „Rewizji procesu Jezusa” w reż. Katarzyny Kozyry

W sobotę, 7 czerwca 2025 roku, na Nowej Scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu „Rewizja procesu Jezusa” w reżyserii Katarzyny Kozyry. To pierwsze teatralne przedsięwzięcie jednej z najważniejszych polskich artystek współczesnych. Spektakl jest inspirowany jej wieloletnim projektem „Szukając Jezusa. Biblioteka”.

Katarzyna Kozyra – artystka, która nie boi się pytań

Katarzyna Kozyra to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sztuki współczesnej – rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów i instalacji wideo. Zasłynęła jako czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej lat 90. pracami takimi jak „Piramida zwierząt”, „Olimpia” czy „Łaźnia męska”. Jej twórczość była prezentowana w najważniejszych muzeach i galeriach na świecie, w tym na Biennale w Wenecji i Documenta w Kassel. Artystka znana jest z podejmowania tematów tabu, przekraczania granic społecznych, estetycznych i religijnych.

Spektakl, proces, performans

„Rewizja procesu Jezusa” to forma teatralnego performansu inspirowanego projektem Szukając Jezusa. Biblioteka. Projekt odbił się szerokim echem zarówno w mediach polskich, jak i zagranicznych. Kozyra realizowała go przez blisko dekadę w Jerozolimie.

Punktem wyjścia była obserwacja tzw. syndromu jerozolimskiego – zjawiska psychicznego, w którym ludzie przebywający w mieście utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Jezusem Chrystusem.

W spektaklu artystka przygląda się procesowi Jezusa z perspektywy współczesnej – badając jego wymiar kulturowy, symboliczny i prawny.

O potrzebie ponownego rozpatrzenia procesu Jezusa powiedział mi Żyd, którego spotkałam w Jerozolimie podczas pracy nad projektem. Według niego, jeśli Żydzi odzyskają Jezusa, świat zyska szansę na nadejście mesjasza – wspomina Kozyra.  – Jezus został przekazany Piłatowi przez żydowskich kapłanów, ale to Rzym, przez Piłata, skazał go na śmierć. Znalazł się tym samym poza wspólnotą i poza jej prawem. To, co dziś jest w tej historii interesujące, to pytanie: czy da się jeszcze wrócić do tamtego momentu i go zrozumieć? Chcę się tego dowiedzieć używając nowego dla mnie narzędzia, jakim jest teatr

„Rewizja…” Katarzyny Kozyry to pierwsza w Polsce tego typu współpraca artystki wizualnej z teatrem będącym narodową instytucją kultury.

Weekend z Kozyrą: teatr i sztuka współczesna

Premiera spektaklu jest jednym z głównych elementów weekendu, w którym Kraków stanie się miejscem intensywnej rozmowy o twórczości Katarzyny Kozyry.
Dzień wcześniej, 6 czerwca, w Muzeum Fotografii MuFo odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej dorobkowi artystki. Natomiast 7 czerwca, we współpracy z krakowskim Bunkrem Sztuki organizujemy w ramach cyklu „My, naród, Europa” spotkanie z Andą Rottenberg, historyczką i krytyczką sztuki. Rozmowę poświęconą pytaniu: jak dziś, w Polsce i Europie, przedstawiać postać Jezusa w sztuce – bez popadania w ideologiczność, banał czy patos poprowadzi Michał Nogaś.

Premiera: 7 czerwca 2025
Nowa Scena Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie

Fot: HaWA


Powiązane artykuły

Małgorzata Zawadzka nagrodzona!

Małgorzata Zawadzka została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

09-06-2025

Czytaj więcej