Aktualności

Premiera „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej

Premiera „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej

24 czerwca o godz. 18:00 na Dużej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej.

 

„Orlando. Bloomsbury” reż. Katarzyna Minkowska

Wczoraj rano byłam w rozpaczy. Nie mogłam z siebie wycisnąć ani słowa; aż w końcu podparłam głowę rękami: umoczyłam pióro w atramencie i napisałam jak automat, na czystej kartce: Orlando. Biografia.

Jak tylko to zrobiłam, moje ciało ogarnęło uniesienie, a głowę pomysły. Pisałam szybko do dwunastej.

Ale posłuchaj, przypuśćmy, że Orlando okaże się Vitą; i że to jest o Tobie i żądzach Twojego ciała, i powabie Twojego umysłu (serca nie masz w ogóle) – przypuśćmy, że jest ten rodzaj poblasku realności, który czasami przylega do moich postaci, tak jak połysk na skorupie ostrygi. Czy będziesz miała coś przeciwko temu?

Virginia Woolf w liście do Vity Sackville-West

Spektakl Orlando to teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści splata się z życiorysem Virginii Woolf i jej bliskich. Opierając się na listach i dziennikach twórczynie i twórcy rekonstruują mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość Orlanda. W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość. Metamorfozie ulega również recepcja jej życiorysu i twórczości na przestrzeni ostatnich stu lat, co najlepiej ilustrują dwie najpopularniejsze, przeczące sobie nawzajem biografie.

Na scenie spotkają się członkowie grupy Bloomsbury, którzy w trakcie trzech godzin przeżyją trzydzieści lat swojego życia. Orlando/Orlanda zostanie przywoływany/przywołana w geście podwójnej teatralności – to Virginia i jej przyjaciele odegrają sceny z jego/jej historii. Widowiskowa gra przenikających się i oddziałujących ze sobą rzeczywistości zostanie uzupełniona o dotkliwie aktualny esej Virginii Woolf dotyczący pracy zawodowej kobiet, który dobitnie udowadnia, że czasem to, co powinno ulec zmianie, niekoniecznie się jej poddaje.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów i scen z książek Virginii Woolf – „Orlando” w przekładzie Tomasza Bieronia, „Eseje wybrane” w przekładzie Magdy Heydel, „Pokrewne dusze” w przekładzie Mai Lavergne oraz „Virginia Woolf. Opowieść biograficzna” Autorstwa Viviane Forrester w przekładzie Marii Śledzianowskiej.

OBSADA

Natalia Kaja Chmielewska

Magda Grąziowska

Urszula Kiebzak

Paulina Kondrak

Maciej Charyton, Grzegorz Grabowski

Szymon Czacki

Krystian Durman

Radosław Krzyżowski

Łukasz Stawarczyk

Krzysztof Zawadzki

Aneta Jankowska (gościnnie), Stanisław Linowski

Joanna Połeć (gościnnie)

Justyna Skoczek wykonanie muzyki

 

TWÓRCY

Reżyseria: Katarzyna Minkowska

Scenariusz: Katarzyna Minkowska, Tomasz Walesiak

Dramaturgia: Tomasz Walesiak

Scenografia: Katarzyna Minkowska, Łukasz Mleczak

Kostiumy: Julita Goździk

Asystent kostiumografa: Łukasz Mleczak

Choreografia i współpraca reżyserska: Aneta Jankowska

Muzyka: Wojciech Frycz

Wideo: Agata Rucińska

Reżyseria świateł: Paulina Góral

Inspicjent/sufler: Katarzyna Gaweł

PREMIERA: 24 czerwca 2022

Pokazy popremierowe: 25, 26, 28 czerwca


Powiązane artykuły

„3SIOSTRY” na Festiwalu Teatralnym w Rumunii

24 i 25 czerwca zaprezentujemy „3SIOSTRY” na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sibinie w Rumunii!

24-06-2022

Czytaj więcej

Nowa Krytyka / Pamięć: ciała, krajobrazy, teksty

Serdecznie zapraszamy na debatę wokół spektaklu "Wymazywanie" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak

20-06-2022

Czytaj więcej