Aktualności

Premiera „Magnetyzmu serc” w reż. Kaliny Jagody Dębskiej

Premiera „Magnetyzmu serc” w reż. Kaliny Jagody Dębskiej

1 grudnia o godz. 19:30 na Nowej Scenie odbędzie się premiera spektaklu „Magnetyzm serc” na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry w reż. Kaliny Jagody Dębskiej.

„Magnetyzm serc” to park rozrywki, którego pracownicy codziennie wystawiają „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Kolorowy i wesoły świat pełen śmiechu i licznych atrakcji. Pojawiają się w nim znane z dramatu postaci: smutny Albin, roztrzepany Gustaw, dynamiczna Klara i delikatna Aniela. Spiritus movens tego całego przedsięwzięcia jest Radost, przyjaciel i powiernik pozostałych bohaterów. Podczas pięćsetnego spektaklu, zaczyna dziać się coś dziwnego. Pojawia się bohater, którego nikt się nie spodziewał. Czy akcja dramatu może potoczyć się inaczej? Czy tym razem Aniela i Klara dotrzymają swoich ślubów, a może zobaczymy klasyczny happy end?

Spektakl „Magnetyzm serc” na podstawie „Ślubów panieńskich”,  jednej z najsłynniejszych i najchętniej wystawianych komedii Aleksandra Fredry, w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej będzie opowieścią o grach i małych kłamstewkach, które ludzie wymyślają, żeby nie odsłaniać swoich uczuć. To także historia o różnych sposobach przeżywania zakochania, tego pierwszego i tych kolejnych. O lęku przed bliskością i presji na bycie w związku. Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie o to, jak czytać „Śluby panieńskie” w czasach i kontekście myśli bell hooks czy Mony Chollet. Tekst Fredry wzbogaci warstwa muzyczna i elementy musicalowe, a także instrumenty eksperymentalne, które stanowią wypełnienie świata spektaklu. Natomiast fabuła przedstawienia pozostanie historią o przetwarzaniu klisz kulturowych, które nie pozwalają na prawdziwe porozumienie.

W spektaklu poza tekstem „Ślubów panieńskich” wykorzystano fragmenty innych dzieł Aleksandra Fredry:

  • “Kochanie”
  • “Lubić i kochać”
  • “Do ***”
  • “Ciotunia”
  • „Spalić nie spalić”

i fragmenty tekstów własnych.

 


Powiązane artykuły

MASTER CLASS/ ALICJA WOJNOWSKA

Zapraszamy na warsztaty mistrzowskie!

28-02-2024

Czytaj więcej

NOWA KRYTYKA/ Czy Fredro może być nowoczesny?

Zapraszamy na spotkanie - 3 marca 2024 r.

14-02-2024

Czytaj więcej