Aktualności
Premiera „Głodu” / Spotkanie z M. Caparrósem / Focus
Przed nami premiera spektaklu „Głód” (17 grudnia) w reżyserii Anety Groszyńskiej i adaptacji Jana Czaplińskiego, zrealizowanego na podstawie głośniej książki-reportażu Martína Caparrósa, Premierze towarzyszyć będzie spotkanie z autorem „Głodu” Martínem Caparrósem, przygotowane we współpracy z Wydawnictwo Literackie, a także rozmowa „Cała nuda świata” Pawła Goźlińskiego z Wojciechem Jagielskim, autorem m.in. „Modlitwy o deszcz” – żywo komentowanego zbioru reportaży z Afganistanu.
Jak, do diabła, możemy żyć wiedząc, że dzieją się takie rzeczy? – to zdanie nieustępliwie towarzyszy zarówno autorowi Głodu, jak i czytelnikowi książki Martína Caparrósa. W programie towarzyszącym premierowemu spektaklowi Anety Groszyńskiej i Jana Czaplińskiego, bazującemu na tym niezwykłym tekście, będziemy gościć wybitnych przedstawicieli gatunku non fiction, którzy wraz z nami zastanowią się nad niewdzięcznymi, niewygodnymi tematami, podejmowanymi przez dziennikarzy, artystów i reporterów.
Strefa BE, ul. Jagiellońska 1
Wstęp wolny
Są słowa, których reporterzy przeważnie unikają. Wiedzą, że jeśli ich użyją, mogą zniechęcić czytelników do dalszej lektury. „Gospodarka, bezrobocie, niepełnosprawność. To słowa, w których skupia się cała nuda świata” – powiedział jeden z wybitnych polskich reporterów. W ostatnim czasie katalog wyrazów, od których stronimy, zasilił kolejny: uchodźcy. Ale jest też głód. Skąd bierze się to poczucie bezradności reporterów wobec zastanych pojęć próbujących wyrazić kluczowe problemy współczesności? Czy powodem jest ich nieadekwatność? A może brak im mocy perswazyjnej? By zwrócić uwagę na istotne zjawiska, autor musi przecież nieraz spoliczkować czytelnika, rozbudzić w nim gniew albo współczucie stępione wszechobecną medialną produkcją obrazów cierpienia. Ale i tu pojawiają się wątpliwości. Jeśli nawet uda się pobudzić uczucia odbiorcy, czy przypadkiem nie na dłużej niż na na pięć minut? Dochodzą jeszcze skrupuły, że nie powinno się czytelnika poddawać emocjonalnemu szantażowi ani ulegać moralnej panice. Jak Martínowi Caparrósowi, autorowi „Głodu” udało się wziąć w nawias te wszystkie reporterskie niepokoje i stworzyć książkę, która realnie zmienia świadomość czytelników? O tym rozmawiać będą Paweł Goźliński (teatrolog, dziennikarz, redaktor magazynu „Książki”) z Wojciechem Jagielskim (reportażysta, pisarz, autor m.in „Modlitwy o deszcz”).
Ucztą dla czytelników „Głodu” i widzów premierowych pokazów spektaklu będzie niewątpliwie możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Martínem Caparrósem. Ten urodzony w Buenos Aires pisarz ma polskie korzenie, studiował na paryskiej Sorbonie, tłumaczył Woltera i Szekspira, pracował również dla ONZ, a jego teksty publikowały takie magazyny, jak „El Pais” oraz „New York Times”. Jako wyśmienity podróżnik na swojej drodze spotkał między innymi Ryszarda Kapuścińskiego i Gabriela Garcíę Márqueza. Rozmowę z Martínem Caparrósem poprowadzi Adam Leszczyński, ceniony polski dziennikarz i publicysta, który na zamówienie Starego Teatru przygotowuje reportaż przybliżający problematykę głodu w Polsce, zamieszczony w programie spektaklu w reżyserii Anety Groszyńskiej.
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Wydawnictwem Literackim.
—
W cyklu „Focus” odbywają się spotkania, prezentacje i wykłady na temat twórców przygotowujących swoje realizacje w Starym Teatrze, a także – podejmowanych w naszym teatrze tematów i zjawisk. Planowane działania kontekstowe mają poszerzyć narzędzia odbioru przygotowywanych wydarzeń artystycznych. Zapraszamy serdecznie do dzielenia się z nami inspiracjami, wątpliwościami i oczekiwaniami.
ul. Jagiellońska 1,
Wstęp wolny
Prowadzenie: Adam Leszczyński