Aktualności

Pokaz spektaklu “Sprawa Gorgonowej”

Pokaz spektaklu “Sprawa Gorgonowej”

10 maja o godz. 19.00 zapraszamy na prezentację przedstawienia „Sprawa Gorgonowej” w reż. Wiktora Rubina na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live (kliknij tutaj). 

Jolanta Janiczak
“Sprawa Gorgonowej”
Reżyseria: Wiktor Rubin
Premiera: 28.03. 2015, Scena Kameralna

Twórców zainspirował proces Rity Gorgonowej oskarżonej o zamordowanie 17-letniej córki swego kochanka – największy spektakl medialny międzywojnia. To przesłuchanie bez znieczulenia. Poznawanie intymnych szczegółów z życia kobiety, opowieść o oddanych dzieciach, aborcjach, uwodzeniu mężczyzn jest jak wiwisekcja. Wchodzimy w głąb głównej bohaterki – sięgamy do jej psychiki, badamy jej prawdomówność (wyświetlone wyniki pracy wariografu), a nawet wnętrze ciała (nagranie kolonoskopii). Jest nawet sesja z hipnotyzerem. Wszystko to jest intensywnym doświadczeniem dla widza, który siedzi jakby w środku całego procesu, rozpięty między oskarżoną a sędzią. (…) Spektakl urasta do rangi metafory patriarchalnego schematu, w którym kobieta staje się ofiarą – pisał Łukasz Gazur w „Dzienniku Polskim”. Bierzemy udział w zaskakującym, emocjonującym procederze odsłaniania kolejnych warstw historii, w której role zdają się z góry rozpisane, a sprawiedliwość staje się widowiskiem…

„Sprawa Gorgonowej” przypomina układankę, której bez względu na liczbę hipnoz serwowanych tytułowej bohaterce, nie uda się ułożyć. W tej opowieści to kobiety fascynują, a mężczyźni są tylko pionkami. (…) Intrygujący scenariusz obfituje w niebanalne pytania i dygresje. Gdzie zaprowadzą te poszukiwania „prawdy”? Bo przecież to, że nie da się jej ustalić „na zawsze” (jak chciałby fragment „When I fall in love” urzekająco wykonany przez Krzanowską) szczególnie nie dziwi.
Gabriela Cagiel, „Gazeta Wyborcza”

OBSADA

Szymon Czacki Amerykański producent
Roman Gancarczyk Detektyw
Urszula Kiebzak Elżbieta Matka zamknięta
Juliusz Chrząstowski Henryk Zaremba
Jaśmina Polak Lusia Zarembianka
Zygmunt Józefczak Ogrodnik
Katarzyna Krzanowska Radioodbiornik
Marta Ścisłowicz Rita Gorgonowa
Bogdan Brzyski Sędzia
Ewa Kaim Stanisław Temida P.
Krzysztof Zarzecki Staś Zaremba
Jerzy Korzewski Hipnotyzer

TWÓRCY

Jolanta Janiczak dramaturgia, kostiumy
Michał Korchowiec scenografia, reżyseria światła
Bartosz Dziadosz muzyka
Hanna Maciąg kostiumy, wideo
Małgorzata Maciejewska, Ewa Tatar asystentka reżysera


Powiązane artykuły