Aktualności

Pokaz spektaklu „Bitwa warszawska 1920”

Pokaz spektaklu „Bitwa warszawska 1920”

31 maja o godz. 19.00 zapraszamy na prezentację przedstawienia „Bitwa warszawska 1920” w reż. Moniki Strzępki na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live (kliknij tutaj). 

Paweł Demirski
„Bitwa warszawska 1920”
Reżyseria: Monika Strzępka
Premiera: 22.06.2013 

Strzępka i Demirski, pokazując świat w rozpadzie, w którym „nic nie działa”, dotykają najskrytszych polskich tabu. Twórcy spektaklu o słynnej bitwie roku 1920 – zwanej „Cudem nad Wisłą” – spojrzeli na nasze polskie zmitologizowane narracje z dość nieoczywistej perspektywy.

Na scenie spotykają się Piłsudski, Dzierżyński, Broniewski, Róża Luksemburg, Witos, Maxime Weygand – a obok nich tzw. „zwykli” ludzie: chłop, aktorka, legioniści. „To pomieszanie postaci historycznych z anonimowymi bohaterami trzeciego planu jest znaczące: przeciw-historia Demirskiego/Strzępki jest historią oddolną, współtworzoną przez tych, którym na kartach wielkiej historii odebrano głos” – pisał Marcin Kościelniak. Demirski i Strzępka stawiają istotne pytanie o osobiste motywacje działań osób, które tworzyły historię, oraz wpływ wielkiej historii na losy szarych obywateli. Nie chcą oceniać i kompromitować bohaterów, ale dostrzec w nich ludzi naturalnej wielkości. Przewrotny i efektowy, świetnie zagrany spektakl wyróżniony został Gwarancjami Kultury oraz aktorskimi nagrodami na kilku teatralnych festiwalach.

„Po to obroniliśmy Europę przed bolszewizmem, żeby nam teraz w głowach zagnieździła się pani Thatcher? Kto, w czyim imieniu i w czyim interesie, i po czyich trupach projektował tę niepodległość? Żeby pokazać to wszechobecne i wciąż postępujące wybrakowanie, maszyneria spektaklu musi chodzić jak w zegarku: scenografia Michała Korchowca, muzyka Jana Suświłło, dyskretna choreografia Cezarego Tomaszewskiego i cuda, które wyczyniają aktorzy – wszystko to razem wywraca na nice kossakowsko-hoffmanowski patos i kicz, którymi karmione są nasze wyobrażenia o bitwie pod Warszawą, co odmieniła losy Europy” – oceniała Joanna Wichowska w dwutygodniku.com.

W PRZERWIE SPEKTAKLU NA SALI HELENA PREZENTOWANY JEST SPEKTAKL „DAVID’S FORMIDABLE SPEECH ON EUROPE”.

Nagrody i wyjazdy:

  • 2013 – Marka Radia Kraków za „czerwcowy weekend premierowy” („Być jak Steve Jobs…” , „Bitwa warszawska 1920”, „Wanda”)
  • 2013 -Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia
  • 2014 – Polska w IMCE Niecodzienny Festiwal Teatralny, Warszawa
  • 2014 – XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Łódź. Nagroda publiczności za najlepszy spektakl festiwalu
  • 2014 – 54 Kaliskie Spotkania Teatralne. Nagrody: Główna nagroda aktorska: Krzysztof Globisz za role Witosa/Maxime’a Weyganda/Tego Szyfranta/ Księdza Skorupki, nagroda aktorska: Juliusz Chrząstowski za rolę Władysława Broniewskiego, wyróżnienia aktorskie: Anna Radwan-Gancarczyk za rolę Kobiety z Poznania/Margaret Thatcher, specjalna nagroda aktorska: Dorota Pomykała za rolę Polska Mama
  • 2014 -VII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, Poznań

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

OBSADA
Dorota Pomykała POLSKA MAMA
Anna Radwan, Katarzyna Krzanowska KOBIETA Z POZNANIA / MARGARET THATCHER**
Małgorzata Zawadzka ŻONA WITOSA / CIA / PANI NUDA
Juliusz Chrząstowski WŁADYSŁAW BRONIEWSKI
Marcin Czarnik (gościnnie) FELIKS DZIERŻYŃSKI
Krzysztof Globisz, Krzysztof Dracz WITOS / MAXIME WEYGAND / TEN SZYFRANT / KSIĄDZ SKORUPKA**
Grzegorz Grabowski CHŁOP
Rafał Jędrzejczyk POZNANIAK
Michał Majnicz JÓZEF PIŁSUDSKI
Marta Ojrzyńska, Monika Frajczyk (gościnnie) AKTORKA KABARETOWA / RÓŻA LUKSEMBURG **

** rola dublowana

TWÓRCY
Paweł Demirski tekst
Michał Korchowiec scenografia
Jan Suświłło muzyka
Cezary Tomaszewski choreografia
Ewelina Lesik asystentka scenografa
Hanna Nowak inspicjent
Iwona Gołębiowska sufler


Powiązane artykuły

Dropek, Majmurek, Nogaś o wyklętych tożsamościach

11 stycznia zapraszamy do Spółdzielni "Ogniwo" na spotkanie z cyklu "My Naród Europa"

08-01-2025

Czytaj więcej