Aktualności

Pokaz spekaklu “Geniusz w golfie”

Pokaz spekaklu “Geniusz w golfie”

24 maja o godz. 19.00 zapraszamy na prezentację przedstawienia „Geniusz w golfie” w reż. Weroniki Szczawińskiej na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live (kliknij tutaj). 

Agnieszka Jakimiak
„Geniusz w golfie”
Reżyseria: Weronika Szczawińska 
Premiera: 11.04. 2014, 

Akcja Geniusza w golfie Szczawińskiej, spektaklu w formie muzycznej partytury, rozgrywa się w rozmaitych przestrzeniach teatru, między innymi we foyer przed Salą Modrzejewskiej, tuż obok popiersia i portretu tytułowego „geniusza” – Konrada Swinarskiego. Co nam zostało po wybitnym reżyserze, zmarłym tragicznie w katastrofie lotniczej pod Damaszkiem, którego wkład w historię Starego Teatru był tak potężnych rozmiarów? – pyta Szczawińska. Przy czym interesuje ją nie tyle biografia twórcy ,,Dziadów”, ile złożony mechanizm tworzenia jego legendy oraz sposób funkcjonowania pamięci zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. Z początku aktorzy spektaklu, niczym bezgranicznie oddani twórcy aktorzy Starego w przeszłości, przywołują go za pośrednictwem powtarzanego wielokrotnie refrenu-zaklęcia „Nastrój mnie Konradzie, nastrój”, następnie śpiewają, tańczą, wykonują różnorakie gesty. Nie tworzą jednak zrębów postaci, nie opowiadają historii lecz wywołują wspomnienia, również fantazjują, cytując wypadki i zdarzenia, które kiedyś rzeczywiście się odbyły.

Oglądanie Geniusza w golfie jest jak lektura dobrego eseju. Wnikliwość idzie tu w parze z lekkością stylu i wyrafinowaniem formy. Fakty ironicznie mieszają się z fantazją i anegdotą, tryb przypuszczający pozostawia wolność myślenia. Ktoś nazwał ten spektakl „antybiografią” – może dlatego, że więcej niż o bohaterze mówi o tych, którzy go potrzebują.
Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”


Powiązane artykuły

Zapraszamy do MICET 6, 7 czerwca

W najbliższy weekend zapraszamy do Muzeum Interaktywnego Starego Teatru

04-06-2020

Czytaj więcej

Krakowski Salon Poezji – 7 czerwca

To już 10. Krakowski Salon Poezji online! Zapraszamy!

04-06-2020

Czytaj więcej

MIŁOSZ FESTIVAL 2020

4 czerwca o godz. 19.00 na kanale Festiwalu Miłosza (Facebook) i kanale YouTube Narodowego Starego Teatru premiera recitalu REPUBLICA POETICA: „Piosenka o końcu świata”

04-06-2020

Czytaj więcej