Aktualności

PATRZYMY SZERZEJ:  Nasz głos!

PATRZYMY SZERZEJ: Nasz głos!

15 grudnia godz.16.00

Strefa BE ul. Jagiellońska 1

Prowadzenie: Agata Dąbek

Serdecznie zapraszamy na promocję antologii cyfrowej „Nasz głos!” zawierającej teksty dla teatru, które powstawały podczas kilkumiesięcznych warsztatów dramatopisarskich dla kobiet zorganizowanych w Starym Teatrze z okazji obchodów 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.

Warsztaty dramatopisarskie „Nasz głos” były okazją do spotkania i ożywionej rozmowy kilkudziesięciu piszących kobiet w różnym wieku, o odmiennych zainteresowaniach, wyłonionych do udziału w warsztatach na podstawie lektury nadesłanych zgłoszeń zawierających próbkę literacką. Pod okiem kuratorki kursu Agaty Dąbek i zaproszonych do współpracy dramatopisarek: Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Marty Sokołowskiej i Jolanty Janiczak uczestniczki warsztatów poszukiwały rozmaitych form pisania dla sceny, które miały im umożliwić podzielenie się własnymi doświadczeniami, wyrażenie własnych poglądów, potrzeb oraz ukazanie otaczającej rzeczywistości z kobiecej perspektywy.

W 17 tekstach dla teatru opublikowanych w antologii kobiece bohaterki dramatyczne udzielają odpowiedzi na pytania, z którymi wcześniej mierzyły się autorki na warsztatach: jak wygląda świat widziany naszymi oczami? Jak doświadczamy otaczającej rzeczywistości, co nas cieszy, motywuje do działania, a co boli, napawa lękiem, hamuje? Jakie zjawiska i zachowania w życiu prywatnym, zawodowym, publicznym aprobujemy, a jakich nie jesteśmy w stanie zaakceptować? Które tematy są dla nas ważne? Czy jesteśmy wobec siebie solidarne? Czujemy się wolne?

Wraz z badaczkami zaproszonymi do udziału w spotkaniu:

 Anną Pekaniec – historyczką literatury, która przygląda się wnikliwie kobiecym (auto)biografiom XIX-XX wieku oraz prozie i liryce kobiet, autorką książki Czy w tej autobiografii jest kobieta? Kobieca literatura dokumentu osobistego od początku XIX wieku do wybuchu II wojny światowej (2013)

oraz

Moniką Świerkosz – historyczką i krytyczką literatury badającą miejsce prozy kobiecej w polskim kanonie a także współczesne kulturowe dyskursy krytyczne inspirowane feminizmem, autorką książek W przestrzeniach tradycji. Proza Izabeli Filipiak i Olgi Tokarczuk w sporach o literaturę, kanon i feminizm (2014), Arachne i Atena. Literatura, polityka i kobiecy klasycyzm (2017)

przyjrzymy się sztukom publikowanym w antologii sytuując je w szerszym kontekście dążeń i aspiracji ujawniających się w polskiej twórczości kobiet obecnego i ubiegłego stulecia.

 

 


Powiązane artykuły

Teatr / Za kulisami: ferie zimowe w MICET

Teatr / Za kulisami: ferie zimowe w MICET, 22 i 28 stycznia 2020, godzina 12:00

04-12-2019

Czytaj więcej

Krzysztof Globisz laureatem Splendora Splendorów

Aktor otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia dla wybitnych postaci kultury.

03-12-2019

Czytaj więcej

Spektakl z legitymacją - Niepodległości. Wieczór I

19 grudnia zapraszamy na przedstawienie "Niepodległości. Wieczór I" prezentowane w ramach cyklu "Spektakl z legitymacją".

03-12-2019

Czytaj więcej