Aktualności

Odeszła Halina Kwiatkowska

Odeszła Halina Kwiatkowska

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Haliny Kwiatkowskiej –  wspaniałej krakowskiej aktorki, pedagoga i pisarki.

Pierwsze doświadczenia teatralne zdobyła w amatorskim teatrze w rodzinnych Wadowicach, w którym u boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w Ślubach panieńskich A. Fredry, tytułowe role w Balladynie J. Słowackiego i Antygonie Sofoklesa.

Do zespołu Starego Teatru dołączyła w 1954 roku. Na deskach narodowej sceny zadebiutowała rolą Warii w Wiśniowym sadzie w reżyserii Władysława Krzemińskiego.

Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo – od klasycznej komedii po Beckettowski egzystencjalizm – powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim (Dwojra w Zmierzchu I. Babla, Królowa w Cymbelinie Szekspira, Dama w Śnie o Bezgrzesznej J. Jarockiego i J. Opalskiego), Konradem Swinarskim (Była Arystokratka w Nieboskiej komedii Z. Krasińskiego, Wieśniaczka, Dama I w Dziadach A. Mickiewicza, Zosia w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego), Józefem Szajną (Rosika Prangier w Onych i Tatiana w Nowym wyzwoleniu Witkacego), Zygmuntem Hübnerem (Miss Furnival w Czarnej komedii P. Schaffera).

W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera Tartuffe’a Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą rolę Pani Pernelle.

Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST (dzisiejszej AST). Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu – „kultury bycia”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 listopada o godz. 14.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 


Powiązane artykuły

Spotkanie z artystami

Serdecznie zapraszamy na rozmowę towarzyszącą emisji "Bitwy warszawskiej 1920"

27-01-2021

Czytaj więcej

Pokaz spektaklu "Bitwa warszawska 1920"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spektaklu "Bitwa warszawska 1920" w reż. Moniki Strzępki

22-01-2021

Czytaj więcej