Aktualności

Dwa spektakle Starego Teatru przyjęte do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Dwa spektakle Starego Teatru przyjęte do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Z przyjemnością informujemy, że dwa spektakle Starego Teatru – „Obywatelka Kane” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina oraz „Arianie” Beniamina M. Bukowskiego – zostały przyjęte do 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

„Obywatelka Kane” Jolanta Janiczak reż. Wiktor Rubin

Głośny film Orsona Wellesa z 1941 Obywatel Kane to historia amerykańskiego magnata prasowego, którego pierwowzorem był William Randolph Hearst, niekryjący się ze swoim bogactwem i republikańskimi poglądami. Obywatelka Kane, spektakl Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, inspirowany jest historią jego wnuczki. Dwudziestoletnia studentka, Patty Hearst, została porwana w 1974 roku przez tajemniczą grupę SLA, kojarzoną z lewicowym terroryzmem, do której dołączyła i wraz z jej członkami wzięła udział w napadzie na bank i innych akcjach wymierzonych w porządek społeczny ufundowany między innymi przez jej rodzinę. Autorzy spektaklu przez pryzmat tej historii przyglądają się mechanizmom nieumiejętności rozpoznania własnych emocji, motywacji i pragnień. Stare formy kultury – obecne pod postacią dzieł sztuki, wynoszonych w ostatniej scenie filmu Obywatel Kane – nie mogą wyrazić współczesnych splątanych, zagłuszanych, sprzecznych emocji i uczuć, w których się gubimy, dla których ciągle szukamy wyrazu, żeby lepiej zrozumieć siebie i rzeczywistość. Patty Hearst jak kameleon świetnie odnajduje się tak w roli dziedziczki fortuny jak i terrorystki, walczącej z dziedzictwem swojej rodziny. W kontrze wobec dziadka proponuje aktywistyczny rodzaj obywatelstwa, gdzie nie ma już czasu, by czekać aż rzeczywistość naprawi się sama.

„Arianie” reż. Beniamin M. Bukowski

Punktem wyjścia przedstawienia jest autorski dramat rozpisany na sześć głosów, stworzony z myślą o sześciorgu aktorów wcielających się w coraz to nowe postaci, reprezentujące kolejne pokolenia „braci” i „sióstr” polskich oraz ich religijnych oponentów. Spektakl stawia pytanie o możliwość istnienia ariańskiego zboru dziś – przestrzeni wymiany myśli, politycznej i religijnej wolności, utopijnej wspólnoty idącej na wskroś podziałów w społeczeństwie. Eksploruje możliwość funkcjonowania radykalnej wspólnoty etycznej, która własne przekonania łączy z poszanowaniem dla pluralizmu. Stwarza też okazję do zmierzenia się z problematyką indywidualnej wiary w zderzeniu z instytucjonalną religijnością, podnosząc kwestię wizji chrześcijaństwa radykalnie odmiennej od tej, która obecnie dominuje w Polsce. Czy możliwy jest inny sposób myślenia o naszym kraju, o wspólnocie, o debacie publicznej, o wierze i religii? Czy ariańska utopia, gdyby uniknęła prześladowań, zdołałaby przetrwać, zmieniając Rzeczpospolitą w najbardziej postępowy i rozwinięty kraj Europy?

Na „Arian” zapraszamy jeszcze w grudniu. Gramy 8-10 grudnia. 8 grudnia spektakl prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”.

„Obywatelkę Kane” pokażemy już w nowym roku w dniach 9, 11, 12 stycznia.

Aktorom i twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Konkursie.


Powiązane artykuły

Wędrówka po Marzeniach

Wyrusz z nami 26 kwietnia w niesamowitą podróż!

15-04-2024

Czytaj więcej

Nowa Krytyka - Odzyskiwanie ciał(a)

Zapraszamy na spotkanie 21 kwietnia b.r.

15-04-2024

Czytaj więcej

Spektakl z legitymacją- "Pijacy"

Zapraszamy na rozmowę z twórcami po spektaklu 16 maja.

10-04-2024

Czytaj więcej