Aktualności
NOWA KRYTYKA |Zakompleksiony, zdradzony, zagubiony ?
Data: 20 maja 2023
Godz. 21.00
Miejsce: Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1
Spotkanie będzie streamingowane na Facebooku Starego Teatru.
NOWA KRYTYKA
Zakompleksiony, zdradzony, zagubiony ?
O figurach „męskiego” i „niemęskiego” we współczesnym teatrze.
Spektakl niemęski Darii Kubisiak to ważny głos w dyskusji o rozpadającym się patriarchacie i konsekwencjach jego upadku. Dawno już zrozumieliśmy, że jego ofiarami są nie tylko kobiety, a system od początku wyniszczał również własnych twórców, stawiając im nierealne standardy i wymagania.
W procesie przemiany znalazło się dziś całe społeczeństwo, a wraz z nim współczesny teatr. W jaki sposób scena przygląda się tym procesom? Jak diagnozuje tę metamorfozę? Jakie role pisze dla współczesnych mężczyzn, pozbawionych patriarchalnego kostiumu? Daje głos nowym bohaterom, ośmiesza skompromitowane, przemocowe postawy, podpowiada nowe wzorce? A może po prostu tylko (i aż) czule im się przygląda?
W spotkaniu udział wezmą twórczynie spektaklu:
Joanna Krakowska – historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie, od 1999 jest redaktorką miesięcznika „Dialog”. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne(2009) oraz Soc, sex i historia (2014). Redaktorka antologii Transfer! Teksty dla teatru (2015), autorka monografii Mikołajska. Teatr i PRL (2011), dwóch tomów cyklu „Teatr Publiczny. Przedstawienia” (2016-2019) oraz książki Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi (2020), nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia.
Daria Kubisiak – dramaturżka, reżyserka, autorka scenariuszy, performerka, wykładowczyni w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie. Absolwentka AST w Krakowie na kierunku reżyseria dramatu, specjalizacja: dramaturgia. Współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej AST Kraków (projekty: archiwum//lab., Inny Teatr). Twórczyni projektów z pogranicza teatru, tańca i sztuk performatywnych. Do jej najważniejszych prac należą: Kartoteka rozrzucona 2.016 (Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, 2016), Chór Performatyków(Cricoteka, 2016), Hamlet czyli Ofelia (AST w Krakowie, 2017), Ostatni dzień lata (Festiwal Sopot Non-Fiction, 2019), Robotnica albo 27 omdleń klasy robotniczej (Teatr Nowy Proxima w Krakowie, 2020), Wyparte (Antologia tekstów konkursowych Nigdy nie będziesz szła sama TR Warszawa 2022), Przyjaciółka (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2023). Jako dramaturżka współpracowała m. in. z. Klaudią Hartung-Wójciak, Igą Gańczarczyk, Barbarą Bujakowską, Martyną Wawrzyniak, Hanną Umedą, Rafałem Szumskim, Jakubem Skrzywankiem, Cezarym Tomaszewskim, Remigiuszem Brzykiem, Rudolfem Zioło i Pawłem Miśkiewiczem. Laureatka nagrody Klasyka Żywa za współadaptację (wraz z Igą Gańczarczyk) tekstu Wojciecha Bogusławskiego, Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale w reż. Cezarego Tomaszewskiego;
Magdalena Urbańska – teatrolożka, filmoznawczyni, doktora nauk o sztuce. Menedżerka kultury, producentka wydarzeń kulturalnych. Od ponad 10 lat organizuje, koordynuje i współrealizuje ważne wydarzenia artystyczne, kulturalne i społeczne w Krakowie. Współpracuje z szeregiem krakowskich instytucji kultury i festiwali, odpowiadając za PR, promocję i koordynację projektów. Zajmuje się także dostępnością kultury dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Autorka książki Filmowe zarządzanie pamięcią. Kino polskie 2005–2020 o historii najnowszej(Wydawnictwo Universitas)
oraz
Bogdan de Barbaro – Profesor dr hab. nauk med. psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów i książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii (z Szymonem Chrząstowskim), Wyd. UJ 2011, Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem (z Wojciechem Drathem) Wyd. UJ 2022, Po co światu psychoterapia Wyd. Mando 2023;
Beniamin M. Bukowski – Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych w Narodowym Starym Teatrze.
Prowadzenie spotkania:
Justyna Nowicka – redaktorka programowa Radia Kraków Kultura, autorka wywiadów i audycji publicystycznych.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej