Aktualności

NOWA KRYTYKA / WOJNA I KAPITALIZM

NOWA KRYTYKA / WOJNA I KAPITALIZM

28 stycznia godz. 16.00

Strefa Be, ul. Jagiellońska 1

NOWA KRYTYKA

Wojna i kapitalizm

Podczas spotkania z Thomasempeterem Goergenem, dramaturgiem przedstawienia Opera za trzy grosze Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Ersana Mondtaga oraz Beniaminem M. Bukowskim, Zastępcą Dyrektora ds Artystycznych Narodowego Starego Teatru zastanowimy się nad tym, w jaki sposób teatr publiczny realizuje swoją misję w obliczu – trwającej już niemal rok – rosyjsko-ukraińskiej wojny. Czy mamy prawo opowiadać o tych wydarzeniach na scenie: jak to robić, aby uniknąć kulturowo-społecznego zawłaszczenia cudzego cierpienia oraz jakich narzędzi do tego używać w momencie, w którym medialne obrazy przemocy i śmierci stały się tak powszechne i wszechobecne? Czy brechtowska koncepcja teatru epickiego, wyprowadzona w dużej mierze z dramaturgii sceny ulicznej, może być do tego użyteczna, czy domaga się ona ponownego odczytania, aktualizacji? 

Porozmawiamy również o strategiach artystycznych, za pomocą których twórcy teatralni odnoszą się do skomplikowanych relacji pomiędzy sztuką, wojną a kapitalizmem. I o tym, czy w teatrze, instytucji silnie przecież uwarunkowanej klasowo, można znaleźć nadzieję na zmianę tych porządków?

 

Prowadzenie spotkania:

Wiktoria Tabak – doktorantka nauk o sztuce w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczka programu mentoringowego „Top Minds” organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Stowarzyszenie Top 500 Innovators. Laureatka nagrody głównej im. Ewy Guderian-Czaplińskiej w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w Ogólnopolskim Konkursie im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków teatralnych. Jako recenzentka stale współpracuje z „Didaskaliami. Gazetą Teatralną”, „Dialogiem”, „Teatrem” i z „Czasem Kultury”. Publikowała także na łamach „Pamiętnika Teatralnego” oraz „Widoku”. Była członkinią Komisji Artystycznej w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a obecnie jest selekcjonerką Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” w Toruniu.

 

Spotkanie towarzyszy spektaklowi Opera za trzy grosze Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Ersana Mondtaga. Spotkanie będzie streamingowane  na profil Facebook Starego Teatru.


Powiązane artykuły

Spektakl z legitymacją - "Wymazywanie"

9 lutego zapraszamy na spotkanie z twórcami po spektaklu.

01-02-2023

Czytaj więcej

NARZĘDZIOWNIK TEATRU | 20 lutego

Zapraszamy na warsztaty z Jolą Janiczak i Wiktorem Rubinem. Widz na scenie. Współczesne strategie angażujące publiczność w przebieg spektaklu.

31-01-2023

Czytaj więcej