Aktualności
NOWA KRYTYKA
NOWA KRYTYKA
„WŁASNY POKÓJ”. KOBIETY I TWÓRCZOŚĆ LITERACKA
Serdecznie zapraszamy na spotkanie towarzyszące spektaklowi „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej. Wraz z zaproszonymi gościniami przybliżymy biografię twórczą Virginii Woolf oraz uwarunkowania społeczno-kulturowe znamionujące jej epokę, porozmawiamy także o statusie twórczości literackiej i pozycji kobiet piszących współcześnie. W centrum naszych rozważań znajdzie się również taniec jako medium wyrażania zarówno ideowego jak i afektywnego potencjału literatury w teatrze.
Spotkanie o charakterze otwartym dla publiczności odbędzie się po przedstawieniu.
Debata będzie również transmitowana na żywo na Facebooku Narodowego Starego Teatru.
W spotkaniu udział wezmą:
Inga Iwasiów – krytyczka literacka, prozaiczka, literaturoznawczyni, publicystka, aktywistka, felietonistka. Profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Rady Doskonałości Naukowej. Badaczka literatury XIX, XX i XXI wieku, teoretyczka feminizmu i gender. Autorka licznych: monografii naukowych m.in. „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (Szczecin 2013), esejów m.in.: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (Warszawa 2004), „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (Kraków 2002), zbiorów wierszy m.in. „Miłość” (Szczecin 2000), opowiadań „Smaki i dotyki” (Warszawa 2006), powieści m.in. „Bambino” (Warszawa 2008) „Pięćdziesiątka” (Warszawa 2015), zbioru felietonów „Blogotony” (Warszawa 2013) oraz książki autobiograficznej „Umarł mi. Notatnik żałoby” (Wołowiec 2013). W 2017 roku na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się prapremiera jej sztuki „Dziecko” w reż. Martyny Łyko, przygotowanej także w 2018 roku dla Teatroteki przez Barbarę Białowąs. W 2019 ukazała się jej powieść „Kroniki oporu i miłości” nawiązująca do wydarzeń politycznych ostatnich lat, a w 2020 zbiór szkiców „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”.
Aneta Jankowska – tancerka, choreografka i performerka, pedagożka tańca. Zajmuje się szeroko rozumianą improwizacją m.in. w oparciu o procesy ruchowe, organicznym prowadzeniem głosu i dźwięku oraz tańcem współczesnym. Autorka ruchu scenicznego i choreografii w wielu spektaklach. Współpracowała m.in. z reżyserami: Marcin Wierzchowski, Katarzyna Minkowska, Marek Zakostelecky, Jakub Krofta, Łukasz Gajdzis, Paweł Łysak, Paweł Wodziński, Agnieszka Mielcarek, Daria Kopiec, Jan Klata, Mateusz Bednarkiewicz.
Monika Świerkosz – pracuje na Wydziale Polonistyki UJ. Interesuje się teorią krytyczną, filozofią feministyczną, zwłaszcza w zakresie problematyki ciała, posthumanizmu i materialności, a także historią kobiecego pisarstwa. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ, jest członkinią redakcji „Wielogłosu”. Jest autorką książek: „W przestrzeniach tradycji. Proza Izabeli Filipiak i Olgi Tokarczuk w sporach o literaturę, kanon i feminizm” (Warszawa 2014), „Arachne i Atena. Literatura, polityka i kobiecy klasycyzm” (Kraków 2017) oraz współredaktorką „Rozczytywania Dąbrowskiej” (2018) i „Konstelacji krytycznych” (2020). Mieszka w Nowej Hucie.
Prowadzenie spotkania:
Agata Dąbek – Kierowniczka dramaturgów Narodowego Starego Teatru
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej