Aktualności

Nowa Krytyka / Pamięć: ciała, krajobrazy, teksty

Nowa Krytyka / Pamięć: ciała, krajobrazy, teksty

NOWA KRYTYKA

Pamięć: ciała, krajobrazy, teksty

 

W jaki sposób o ciałach, krajobrazach i tekstach można myśleć w kontekście archiwów i pamięci? Które doświadczenia osadzają się w ciele? Co archiwizują krajobrazy i jak możemy czytać krajobrazy jako archiwa? Jakie strategie artystyczne możemy przyjmować wobec tekstów będących repozytoriami tropów i językowych chwytów, których nie chcemy przejmować?

Na te i inne pytania odpowiedzą nasze gościnie podczas spotkania towarzyszącego premierze Wymazywania wg powieści T. Bernharda w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak:

Roma Sendyka – naukowczyni związana z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ prowadząca Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Naukowo zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych,  w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci, ostatnio wydała książkę Poza obozem. Nie-miejsca pamięci – próba rozpoznania (2021);

Iga Gańczarczyk – dramaturżka, reżyserka, wykładowczyni na Wydziale Reżyserii Dramatu w AST w Krakowie, nominowana do Paszportów Polityki 2021 w kategorii Teatr. Redaktorka Linii Teatralnej w Korporacji Ha!art, inicjatorka i członkini Pracowni Dramaturgicznej AST, dramaturżka spektaklu Wymazywanie według T. Bernharda w reż. Klaudii Hartung-Wójciak;

Agnieszka Kryst – tancerka, performerka i choreografka. Absolwentka SGH oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca, członkini grupy Centrum w Ruchu. Jako choreografka współpracowała przy spektaklach z m.in: Jakubem Skrzywankiem; Eweliną Marciniak; Grzegorzem Jaremko, Egle Svedkauskaite, Katarzyną Kalwat czy Justyną Sobczyk.

 

Prowadzenie spotkania:

Zuzanna Berendt – badaczka sztuk performatywnych, niezależna kuratorka, krytyczka teatralna. Współtworzy projekty oparte na formule badań artystycznych, naukowo zajmuje się między innymi ekologią i posthumanizmem. Jako krytyczka teatralna współpracuje z „Didaskaliami”, „Dialogiem” i portalem teatralny.pl.

 

Spotkanie o charakterze otwartym dla publiczności odbędzie się 21 czerwca o godz. 21:00 na Scenie Kameralnej po spektaklu Wymazywanie w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. Debata będzie również transmitowana na żywo na Facebooku Narodowego Starego Teatru.


Powiązane artykuły

MASTER CLASS | Beata Paluch

Zapraszamy na warsztaty mistrzowskie 3 czerwca b.r.

30-05-2023

Czytaj więcej

Premiera filmu "Stary"

Uroczysta premiera filmu 3 czerwca w Kinie Pod Baranami!

29-05-2023

Czytaj więcej