Aktualności
NOWA KRYTYKA / 10 grudnia
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kasia.
Spotkanie będzie streamingowane na profilu FB Starego Teatru.
Data: 10 grudnia
Godzina: 20:00
Miejsce: Strefa Be, ul. Jagiellońska 1
Wstęp wolny
NOWA KRYTYKA
Kryzys. Doświadczenie
Na spotkaniu towarzyszącym premierze spektaklu „Joga” na podstawie Emmanuela Carrère’a w reżyserii Anny Smolar porozmawiamy między innymi o granicach szczerości w sztuce. W jakim stopniu artyst(k)a może się odsłonić, nie popadając w ekshibicjonizm? Choć, z drugiej strony, może jest on właśnie potrzebny w świecie, gdzie „nagie życie”skrywane jest za zbyt wieloma fasadami. Czy doświadczenie cudzego bólu, kryzysu, cierpienia jest możliwe? Jak współcześnie działa mechanizm katharsis, umożliwiający identyfikację i emocjonalne oczyszczenie? Kiedy ostatnio płakaliście w teatrze?
W spotkaniu udział wezmą:
Piotr Augustyniak – filozof i pisarz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor licznych książek, m.in. bestsellerowego „Jezusa Niechrystusa” (2021), szeroko komentowanego eseju „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz pionierskich prac w obszarze polskiej humanistyki „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017) i „Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem” (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prowadzi cykl spotkań teatralno-filozoficznych dotyczących najważniejszych problemów współczesności.
Agnieszka Jucewicz – dziennikarka od ponad dwudziestu lat związana z „Gazetą Wyborczą”, znana z pogłębionych wywiadów. Autorka i współautorka książek o tematyce psychologicznej, m.in. „Kochaj wystarczająco dobrze” (z Grzegorzem Sroczyńskim), „Czując. Rozmowy o emocjach”, „Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików” (z Magdaleną Kicińską). Ostatnio opublikowała „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” oraz „Bajkę o Lęku” z ilustracjami Marianny Sztymy. Rozmowa Agnieszki Jucewicz z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim pt. „Jaka piękna katastrofa” była nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
Anna Smolar – reżyserka teatralna, dramaturżka, tłumaczka. Absolwentka Uniwersytetu Sorbonne w Paryżu i szkoły aktorskiej Sudden Theatre.
Anna Smolar proponuje autorski teatr, tworzony w ścisłej współpracy z zespołem aktorskim. Do takich kolektywnych prac należą m.in. spektakle „Henrietta Lacks”, „Thriller” i „Erazm/Erasmus” w Nowym Teatrze, „Dybuk” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Koniec z Eddym” w Teatrze Studio, „Halka” w Starym Teatrze w Krakowie oraz „Melodramat” w Teatrze Powszechnym. Rozgłos zdobyły również takie jej spektakle jak: „Kopciuszek” według sztuki Joela Pommerata w Starym Teatrze, „Aktorzy żydowscy” Michała Buszewicza w Teatrze Żydowskim, „Kowboje” w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, „Slow motion” w Narodowym Teatrze w Wilnie, „Hungry ghosts” w Kammerspiele w Monachium.
Laureatka Paszportu Polityki 2016 w kategorii Teatr za „teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines, za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą”. Autorka tłumaczenia na język francuski książki Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. W latach 2018-2021 wykładała na wydziałach Pedagogiki teatru oraz Sztuk społecznych w IKP. W 2022 roku kuratorka sezonu „Tough love” w Komunie//Warszawa. W sezonie 2023/2024 kuratorka sezonu „Gospodarze” w TR Warszawa.
Waldemar Raźniak – Dyrektor Narodowego Starego Teatru
Prowadzenie:
Katarzyna Kasia – filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek „Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności”, „Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu”, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Newsweeka i „Szkła kontaktowego” w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. Zwyciężczyni plebiscytu Warszawianka roku 2023.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej