Aktualności
Nowa Dyrekcja NST
W dniu 22 maja Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała podczas konferencji prasowej, że sąd konkursowy większością głosów wskazał Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
„W piątek odbyło się drugie posiedzenie sądu konkursowego i sąd konkursowy większością głosów wskazał panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka” – powiedziała szefowa MKiDN.
„Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy” – dodała. Wskazała, że „negocjacje powinny potrwać około tygodnia. Mogę powiedzieć, że był to konkurs, w którym brały udział dwie osoby, obie świetne, pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski – obie bardzo zasłużone dla rozwoju teatru w Polsce. Z czego mogę się cieszyć, obie osoby przed ogłoszeniem wyników powiedziały, że ich eksplikacje mogą zostać upublicznione”.
Dorota Ignatjew – polska aktorka, reżyserka teatralna, reżyserka obsady, menadżerka kultury i dyrektorka teatrów. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu (1992), Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1994), oraz Studiów Podyplomowych Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2013).W latach 2003–2009 była asystentką dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie oraz etatowym asystentem reżysera. W 2011 roku w wyniku konkursu została Zastępcą Dyrektora do spraw artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu, od września 2016 do 31 sierpnia 2020 roku Dorota Ignatjew była dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w grudniu 2020 roku wygrała konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Jakub Skrzywanek – polski reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Laureat Paszportu Polityki w dziedzinie teatr (2023).
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. Jego spektakle zawsze zabierają głos w bieżących sprawach społeczno-politycznych.
Zadebiutował spektaklem “Cynkowi chłopcy”, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Twórczość Skrzywanka była prezentowana na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych takich jak prestiżowy Bergman Festival in Stockholm, Divadelny Svet Brno (gdzie prezentowano ciało osoby profil ukazujący twórczość Skrywanka), czy na Międzynarodowym Festiwalu teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej