Aktualności

NARZĘDZIOWNIK TEATRU | 20 lutego

NARZĘDZIOWNIK TEATRU | 20 lutego

Prowadzenie: Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin

20 lutego godz.17.00-20.00

Sala im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 1

Maksymalna ilość uczestników: 20 osób

Cena biletu: 30 zł

Kontakt i rezerwacja biletów: rezerwacja@stary.pl

NARZĘDZIOWNIK TEATRU

 

Widz na scenie.

Współczesne strategie angażujące publiczność w przebieg spektaklu.

 

Warsztat będzie próbą przyjrzenia się strategiom angażującym publiczność w przebieg spektaklu teatralnego oraz próbą krytycznej analizy ich zasadności a także sensów, jakie one generują. Prowadzący warsztaty zilustrują wybrane metody angażowania widza fragmentami własnych spektakli, wskażą ich funkcje, ograniczenia, ale też możliwości i pułapki jakie „zastawiają” na siebie oraz na publiczność. Wspólne spotkanie będzie okazją do zadania pytań o wartość strategii angażujących w czasach, kiedy coraz mniej widzów pragnie być wyciąganych ze swojej „widzowskiej strefy komfortu”, a z drugiej strony marzy o nowych, niepowtarzalnych doświadczeniach teatralnych, potrzebie ryzyka i zaznaczania swojej obecności.

Warsztat towarzyszy spektaklowi Obywatelka Kane Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina.

Jolanta Janiczak – absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i aktorskiego Lart Studio, dramaturżka i dramatopisarka. Od 2008 roku pracuje jako dramaturg z Wiktorem Rubinem, współtworząc oryginalny język teatralny. Ich wspólne spektakle są obecne na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce. Jest autorką wielu dramatów między innymi  „Ofelii” „Joanny Szalonej, królowej”, „ Carycy Katarzyny”, „Towiańczyków, królów chmur”, „Żon stanu, dziwek rewolucji a może uczonych białogłów”, „Hrabiny Baory” „Sprawy Gorgonowej”, „Mrowiska, z życia dobrej służącej”  wystawianych  na najważniejszych scenach w Polsce, spektakle oparte na jej tekstach wygrywały wiele festiwali między innymi dwukrotnie festiwal Raport.  Laureatka Paszportu Polityki 2014 oraz  programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska” 2014, dwukrotna zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku za dramat „Sprawa Gorgonowej”i w 2021 za „I tak nikt mi nie uwierzy” oraz wielu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych.  Jej dramaty doczekały się licznych publikacji w kraju i zagranicą, tłumaczone między innymi na rosyjski, niemiecki, gruziński, portugalski, rumuński, hebrajski itd.  Podejmowane przez nią tematy dotyczą przede wszystkim kobiet i ich miejsca w historii, relacji między ciałem i polityką. Jest jednym z najwyrazistszych i najradykalniejszych głosów feministycznych w kraju.

Wiktor Rubin – reżyser, absolwent socjologii na UJ oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował w2006.Od tego czasu przygotował ponad 30 spektakli w teatrach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku i Warszawie. Początkowo wystawiał adaptacje powieści: „Terrordrom”Tima Staffel’a, „Drugie zabicie psa” Marka Hłaski, „Cząstki elementarne” Michela Houellebecq’a oraz największą polską powieść „Lalkę” Bolesława Prusa. Od 2008 stale współpracuje z pisarką i dramaturżką Jolantą Janiczak, wystawiając głownie jej dramaty skupione wokół kobiet, cielesności i polityki oraz szeroko rozumianej problematyki feministycznej: JAMES BOND: ŚWINIE NIE WIDZĄ GWIAZD (2010), JOANNA SZALONA; KRÓLOWA (2011), OFELLIE (2011) CARYCA KATARZYNA (2013), TOWIAŃCZYCY KRÓLOWIE CHMUR (2014), SPRAWĘ GORGONOWEJ (2015), HRABINA BATORY (2015), KAŻDY DOSTANIE TO W CO WIERZY (2016), ŻONY STANU, DZIWKI REWOLUCJI, A MOŻE UCZONE BIAŁOGŁOWY (2016), RASPUTIN (2017), NERON (2018). Jego spektakle to oryginalne zjawisko z pogranicza teatru, filmu i happeningu, regularnie pokazywane na najważniejszych festiwalach w Polsce, gdzie zdobywają nagrody, m.in.    Grand Prix (2006) i Nagroda Główna festiwalu Kontrapunkt (2014), Grand Prix Festiwalu Prapremier Bydgoszcz (2006), wyróżnienie na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2007) i Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” (2009), Grand Prix Festiwalu Raport (2014, 2017), Nagroda dla najlepszego reżysera festiwalu Boska Komedia (2016). W 2013 został Laureatem Paszportu Polityki.


Powiązane artykuły

Spektakl z legitymacją – „Kwadrat” reż. Ewa Kaim

Zapraszamy za spotkanie z twórcami i publicznością po spektaklu.

20-03-2023

Czytaj więcej

Premiera spektaklu „Genialna przyjaciółka”

17 marca premiera "Genialnej przyjaciółki" w reż. Eweliny Marciniak

17-03-2023

Czytaj więcej