Aktualności

MŁOD(SZ)A POLSKA –  konkurs na tekst dla teatru

MŁOD(SZ)A POLSKA – konkurs na tekst dla teatru

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na napisanie tekstu dla teatru o tematyce obyczajowo-społecznej, połączonego z warsztatami pisania, adresowanego do młodych Polek i Polaków urodzonych po 1989 roku.

Głos młodego pokolenia, do niedawna słabo słyszalny w przestrzeni publicznej, wybrzmiewa obecnie donioślej, czego przykładami są choćby cieszący się dużą popularnością wśród młodzieży i nie tylko manifest muzyczny „Patointeligencja” rapera Maty, zdobywający setki tysięcy polubień na YouTubie, publikowane stosunkowo niedawno w Internecie postulaty Inicjatywy „Ruch Ośmiu Gwiazd”, akcje działaczy określających się mianem „Strajku wkurzonych” oraz pokaźna liczba młodych Polaków i Polek manifestujących swoje poglądy na ulicach.

Jako Teatr Narodowy chcemy wyjść naprzeciw silnie akcentowanej potrzebie włączenia się w rozmowę o kształcie otaczającej rzeczywistości młodych Polaków i Polek urodzonych po ‘89 roku. Tworząc konkurs „Młod(sz)a Polska” zachęcamy Was do współtworzenia z nami teatralnego repertuaru, który zapewni Wam wiarygodną reprezentację również w sferze sztuki scenicznej.

Pięciu finalistów/ek konkursu weźmie udział w półtoramiesięcznych warsztatach pisania online prowadzonych przez jurorów – autorów tekstów dla teatru współpracujących ze Starym Teatrem – Pawła Demirskiego i Agnieszkę Jakimiak  oraz kuratorkę projektu Agatę Dąbek, dramaturżkę NST. Podczas warsztatów finaliści będą mieli okazję doszlifować swoje propozycje dla sceny oraz porozmawiać o nich z aktorami i aktorkami. Wszystkie teksty zostaną wydane przez Wydawnictwo Teatru w antologii cyfrowej, a 3 z nich zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych z udziałem aktorów i aktorek NST w siedzibie Teatru lub w formie online.

 Regulamin konkursu

W konkursie mogą wziąć udział autorzy i autorki w wieku od 16 do 31 lat. Każdy/ a autor/ autorka może przesłać jeden tekst dla teatru dotąd niepublikowany, nie wystawiany, a także nie będący w finałach innych konkursów.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 lutego 2021

Zgłoszenie do udziału w konkursie zawierające tekst dla teatru własnego autorstwa oraz krótki biogram uczestnika/ uczestniczki konkursu należy przesłać na adres mailowy: adabek@stary.pl

Rozstrzygnięcie konkursu: 8 marca 2021

Terminy warsztatów online:

13 marca         g. 10.00-13.00

20 marca         g. 10.00-13.00

27 marca         g. 10.00-13.00

10 kwietnia     g. 10.00-13.00

Czytania performatywne: kwiecień / maj 2021

Osoby biorące udział w konkursie prosimy o wypełnienie poniższych formularzy:

 

 

 

 


Powiązane artykuły

PODSUMOWANIE SEZONU 2023/2024

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem naszych aktywności teatralnych i okołoteatralnych w sezonie 2023/24

05-07-2024

Czytaj więcej