Aktualności
Lekcja oglądania: Duchologia teatru
W ramach styczniowej Lekcji oglądania wraz z Olgą Drendą, autorką Duchologii polskiej. Rzeczy i ludzi w latach transformacji spróbujemy sięgnąć po „duchologię teatru”, a tym samym wywołać ducha pewnego przełomu.
Zobaczymy, jak teatr i polska sztuka w ogóle orientują się wobec nowej rzeczywistości w okresie transformacji wczesnych lat 90. Jakie kierunki widzą dla siebie po zmianie realiów? Co i jak grano pod koniec lat 80. – i czy nastąpił nagły zwrot, czy może stopniowa transformacja? Czy w teatrze miała miejsce podobna sytuacja, jak w plastyce, gdzie początek lat 90. był okresem wielkiej zmiany warty, wypuszczania na powierzchnię zjawisk, które istniały wcześniej w dalszych obiegach? Jak na język teatru, dobór repertuaru, tematy wpłynęła nowa sytuacja polityczna i ekonomiczna? Czy starano się wypracować nowy język, mówić o sprawach aktualnych, czy może odpocząć? Czy próbowano szukać pomocy w historii? Jeśli tak, to jakie widma historyczne nawiedzały polskie sceny? Jak duże znaczenie miały wreszcie pieniądze i ile zamieszania wprowadził duch komercji? Czy w nowej erze wiary w wolny rynek zaczęto podważać dotychczasową rolę teatru – tak jak miało to miejsce z książką? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć, sięgając do archiwów tamtych czasów.
Spotkanie z Olgą Drendą połączone z prezentacją wideo
Wprowadzenie: Agata Dąbek
W „Lekcjach oglądania” przyglądamy się zjawiskom teatralnym od kuchni. Spotkania połączone są z prezentacjami zapisów spektakli, dokumentacji i materiałów o polskich oraz zagranicznych twórcach teatru, sztuk performatywnych i wizualnych. Założeniem tego dyskusyjnego klubu teatralnego jest poszerzanie kompetencji odbiorczych, wymiana poglądów oraz wymiana doświadczeń między widzami i ekspertami.
Miejsce spotkania: Strefa BE, ul. Jagiellońska 1
Wstęp wolny.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej