Aktualności

Focus: Wesele

Focus: Wesele

13 maja 2017, godz. 17.00
Sala Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 5

Wstęp wolny

Rozmawiają:
prof. Jadwiga Staniszkis (socjolog, profesor nauk humanistycznych UW)

prof. Dariusz Kosiński (teatrolog, profesor performatyki UJ, Instytut Teatralny)

 

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler (poeta, eseista, Zastępca Dyrektora ds. programowych w Instytucie Książki).

Gdzie leży Polska?
Rozmowie po premierze Wesela Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty towarzyszyć będzie pytanie, które zadaje w książce zatytułowanej Poruszona mapa prof. Przemysław Czapliński, badający we współczesnej polskiej literaturze geografię mentalną Polski.

Wraz z wybitnymi gośćmi przyjrzymy się temu, jak przez pryzmat dziedzin teatru, socjologii i polityki (oraz na styku tychże) budujemy swoje wyobrażenia o polskości, o roli Polski w świecie i sytuowaniu naszego kraju wobec sąsiadów, bliskich oraz obcych. Na jakich mapach obecnie leży Polska? I co właściwie mogą znaczyć dzisiaj słowa Czepca z dramatu Wyspiańskiego: „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”

W cyklu „Focus” odbywają się spotkania, prezentacje i wykłady na temat twórców przygotowujących swoje realizacje w Starym Teatrze, a także – podejmowanych w naszym teatrze tematów i zjawisk. Planowane działania kontekstowe mają poszerzyć narzędzia odbioru przygotowywanych wydarzeń artystycznych. Zapraszamy serdecznie do dzielenia się z nami inspiracjami, wątpliwościami i oczekiwaniami.


Powiązane artykuły

Premiera filmu "Stary"

Film zobaczymy już 30 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

29-05-2023

Czytaj więcej

Rozpoczynamy współpracę z ASP

Współpraca dotyczy wymiany wiedzy i doświadczeń

17-05-2023

Czytaj więcej