Aktualności

Cezary idzie na wojnę – spektakl gościnny

Cezary idzie na wojnę – spektakl gościnny

Cezary idzie na wojnę
(Spektakl Gościnny)
Reż. Cezary Tomaszewski

(Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21)
22.09.2020 – godz. 18:00 i 20:00
Bilet: 30 zł

Opowieść performatywna o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym legendarna choreografia Niżyńskiego do „Popołudnia fauna” Debussy’ego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii. Przedstawienie zaliczane do najważniejszych teatralnych wydarzeń 2017 roku, nagrodzone na festiwalu Boska Komedia przez międzynarodowe jury w kategorii Zespół.

Spektakl jest częścią cyklu „Przed wojną/Wojna/Po wojnie” Komuny Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Impulsem, który skłonił K// W do zajęcia się tą tematyką, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią.

OBSADA
Łukasz Stawarczyk (gościnnie)
Bartosz Ostrowski (gościnnie)
Oskar Malinowski (gościnnie)
Weronika Krówka (gościnnie)
Michał Dembiński (gościnnie)

TWÓRCY
Maciej Chorąży, Agnieszka Klepacka, Antoni Grałek, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak Realizatorzy
Komuna// Warszawa – Produkcja


Powiązane artykuły

Odwołane pokazy spektaklu "Głębiej"

Wrześniowe pokazy spektaklu "Głębiej" w reż. Małgorzaty Wdowik odwołane!

23-09-2020

Czytaj więcej