Aktualności

80. urodziny Stanisława Radwana

80. urodziny Stanisława Radwana

Stanisławowi Radwanowi – wspaniałemu człowiekowi i kompozytorowi, twórcy muzyki do spektakli, dyrektorowi Starego Teatru w latach 1980-1990 – najgorętsze życzenia zdrowia i twórczych inspiracji z okazji 80.urodzin!

 

 

 

STANISŁAW RADWAN, kompozytor
Ur. 10.03.1939 Bieńkówka k/ Makowa Podhalańskiego
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie /1966/.

 

Studiował w klasie fortepianu u prof. Ludwika Stefańskiego oraz kompozycję u prof. Krzysztofa Pendereckiego. W 1967 r. odbył staż kompozytorski w zakresie muzyki elektronicznej u Pierre Schaeffera w Paryżu. Mimo wybitnego talentu kompozytorskiego / Passacaglia, Ściana płaczu, kwartety smyczkowe, preludia na orkiestrę/ nie poświęcił się muzyce poważnej. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów muzycznych związał się z Piwnicą pod Baranami /1960/ i współpracował z nią do 1975 r., tworząc całe programy muzyczne oraz komponując muzykę do piosenek. Prawdziwą pasją okazało się jednak komponowanie muzyki teatralnej. Już w czasie studiów /1963-66/ pracował jako kierownik muzyczny w Teatrze Rozmaitości Krakowie. W latach 1974 -76 pełnił tę samą funkcję w Teatrze Ateneum w Warszawie. Od początku kariery artystycznej tworzy dla wielu scen polskich i zagranicznych.

Współpracując z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim, tworząc muzykę do bardzo różnorodnej literatury teatralnej – Radwan zbudował swój własny styl. Cechuje go idealne wbudowanie dźwięku w struktury tworzące przedstawienie. Jako jeden z pierwszych kompozytorów teatralnych wprowadził szelesty, szumy, a także ciszę jako formę wyrazu muzycznego.

Jest twórcą ponad 400 kompozycji teatralnych, filmowych i telewizyjnych,w których wielokrotnie muzyka inspirowała rozwiązania inscenizacyjne. Dlatego też jest “oblegany” przez reżyserów starszego i młodszego pokolenia.

Od 1977 r. związał się etatowo ze Starym Teatrem jako konsultant muzyczny,
a w latach 1980-90 był jego dyrektorem naczelnym i artystycznym.


Powiązane artykuły

ZBLIŻENIA: Czy lepszy świat jest możliwy?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie towarzyszące premierze "Podróży Guliwera. Opowieści o świecie" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

16-05-2019

Czytaj więcej

Spektakl studencki

Wszystkich studentów zapraszamy serdecznie na przedstawienie "Nic" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego prezentowane w cyklu spotkań z widzami "Spektakl studencki".

14-05-2019

Czytaj więcej