Aktualności

NOWA KRYTYKA Innego końca świata nie będzie?

NOWA KRYTYKA Innego końca świata nie będzie?

NOWA KRYTYKA

Innego końca świata nie będzie?

Ogłaszanie końca towarzyszy nam na co dzień. Co chwilę coś się kończy – system, zasady, sztuka, czy po prostu rzeczywistość, jaką znamy. Koniec przeraża, ciekawi, bywa gwałtowny, ale też niezauważalny. Nie zawsze można wyznaczyć moment, w którym się wydarza. Koniec można też sprowokować, narzucić. Co lub kto może naruszyć status quo – szaleniec, prorok? Co decyduje o sprawczości takiej figury? Czy można się jej oprzeć, pozbawić ją znaczenia? Czy koniec może być doświadczeniem twórczym?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy/czki spotkania towarzyszącego premierze spektaklu Salome O. Wilde’a w reżyserii Kuby Kowalskiego:

 

Zbigniew Mikołejko – filozof religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020), autor książek m.in.: Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa, W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat,

Mira Marcinów – filozofka i pisarka, laureatka Paszportu Polityki. Autorka Historii polskiego szaleństwa i książkiBezmatek, naruszającej społeczne status quo, którą poświęciła relacji z matką i konfrontacji z jej śmiercią,

Marek Chlanda – artysta łączący praktykę choreograficzną, ruchową i performatywną w twórczości rysunkowo-malarsko-rzeźbiarskiej. Autor cyklu rysunków i grafik Beatyfikacje z 2007 roku poświęconego statusowi wyjątkowości m. in. takich postaci, jak Émile Cioran, Katarzyna Kobro, Mark Rothko, Wanda Boniszewska, Janusz Korczak, Nelly Sachs, Antonin Artaud czy Jerzy Grotowski.

 

Spotkanie poprowadzi:

Marta Bryś – doktor nauk humanistycznych, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim współpracująca z instytucjami i organizacjami jako kuratorka i producentka (m.in. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Teatr POP-UP, Krakowski Salon Sztuki, CARGO Marka Chlandy w Cricotece). Wykładowczyni Wydziału Aktorskiego AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, członkini redakcji czasopisma „Didaskalia. Gazeta Teatralna”. Autorka książki Doświadczenie postpamięci w teatrze (2020).

Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 17:00 w Strefie Be. Wstęp wolny.


Powiązane artykuły

Weekend Majowy

Kasy biletowe oraz Biuro Obsługi Widzów będą nieczynne.

24-04-2024

Czytaj więcej

Zmiana Daty Promocji: (nie)Pierwszy Czwartek Miesiąca- 25 kwietnia

Ze względu na weekend majowy promocja odbędzie się 25 kwietnia!

20-04-2024

Czytaj więcej