Aktualności
Październik w Muzeum Starego Teatru (MICET)
TEATRALNE PLANETARIUM
Termin: 9 października, godz. 11:00-14:00
Od 16 roku życia.
MASTERCLASS Radosław Krzyżowski / Justyna Skoczek
Termin: 16 października, godz. 11:00-14:00
AKADEMIA STAREGO TEATRU
Termin warsztatu: 27 października; godz. 18:00-20:00
Od 16 roku życia.
STUDENCKI KLUB DYSKUSYJNY
Termin warsztatu: 23 października; godz. 11:00-14:00
Wiek: studenci
NOWY STARY
Termin warsztatu: każdy poniedziałek 18:00-20:00
Wiek: uczniowie szkół średnich
W październiku w Muzeum Starego Teatru (MICET) pełną parą rusza oferta edukacyjna – warsztaty, spotkania, wydarzenia i unikatowe teatralne lekcje. Odpalamy naszą Edu Machinę i obiecujemy, że nie zwolnimy tempa aż do końca sezonu.
Co czeka nas w październiku?
DLA DOROSŁYCH:
TEATRALNE PLANETARIUM
Odkrywając rozległe galaktyki Starego Teatru przygotowaliśmy dla Was wędrówkę przez kilka wybranych planet reżyserskich. Podczas międzygalaktycznego spaceru, eksplorując metody pracy, estetykę oraz twórczą wrażliwość takich twórców jak Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski czy Monika Strzępka zaopatrzymy się w niezbędne narzędzia, które przydadzą się każdemu teatronaucie.
Mówiąc prościej, TEATRALNE PLANETARIUM, to nic innego jak nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii Starego Teatru. Narratorami tej podróży będą artyści, a także rekwizyty, kostiumy, przedmioty, które są nie tylko nośnikami pamięci, ale też portalami do innych, równoległych teatralnych światów.
Termin: 9 października, godz. 11:00-14:00
Od 16 roku życia.
MASTERCLASS Radosław Krzyżowski / Justyna Skoczek
CZY SŁYSZYSZ TEN ŚPIEW? NA PROGU HALKI – WARSZTAT INSPIROWANY PRZEDSTAWIENIEM W REŻYSERII ANNY SMOLAR
Bohater / bohaterka podejmuje ryzyko złamania tożsamościowych schematów i pójścia za śpiewem, który jest „po drugiej stronie”. Janusz jest przykładem człowieka, który nie potrafi odpowiedzieć na ten śpiew, dlatego przegrywa. Ale otrzymuje drugą szansę wyjścia w nieznane, które manifestuje się ruchem. To mu daje szansę powiedzenia ostatniego słowa o sobie, nawet gdyby okazało się to klęską.
Zapraszamy na warsztat prowadzony przez Radosława Krzyżowskiego, Janusza w napisanej na nowo inscenizacji „Halki” i Justyny Skoczek, kierowniczki muzycznej Starego Teatru. Śpiew i ruch uruchamia możliwość transgresji, stwarza odwagę do rozpoznawania emocji w sobie i udzielenia odpowiedzi.
Termin: 16 października, godz. 11:00-14:00
AKADEMIA STAREGO TEATRU
Warsztaty dla widzów, chcących pogłębiać swoją wiedzę na temat przedstawień z repertuaru Starego Teatru, ale także poznawać innych, ciekawych ludzi, tworząc w ten sposób sieć krakowskich teatromanów.
W październiku, po obejrzeniu przedstawienia „Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór” będziemy się zastanawiać nad istotą sztuki aktorskiej: gdzie kończy się postać, a zaczyna aktor? Podczas wspólnej pracy spotykamy się z różnymi metodami pracy i spróbujemy wygłosić własne teatralne monologi w pierwszej osobie.
Termin warsztatu: 27 października; godz. 18:00-20:00
Od 16 roku życia.
DLA STUDENTÓW
STUDENCKI KLUB DYSKUSYJNY
Warsztaty dla studentów, chcących spróbować swoich sił w praktycznych, teatralnych działaniach pod okiem reżyserów, pracować wśród rówieśników wokół tytułów z repertuaru Starego Teatru, ale także poznawać innych, ciekawych ludzi, tworząc w ten sposób sieć krakowskich teatromanów.
W październiku, po obejrzeniu przedstawienia „Nic” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, zainspirowani poezją Bolesława Leśmiana i malarstwem Kazimierza Malewicza, spróbujemy wspólnie stworzyć własny teatralny scenariusz. Zastanowimy się również, czy istnieją granice tego, co może zostać przeniesione na język teatru.
Termin warsztatu: 23 października; godz. 11:00-14:00
Wiek: studenci
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH
Zupełnie wyjątkowy program dla uczniów szkół średnich. NOWY STARY to szansa na wzięcie udziału w spektaklu powstającym w przestrzeniach Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Zapraszamy uczniów, którzy chcieliby spróbować swoich sił na scenie, ale również tych, których marzeniem jest tworzenie scenografii, kostiumów, muzyki i wszystkich innych elementów teatralnego przedstawienia. O czym będzie to spektakl? To zależy tylko od Was. Pracować będziemy metodą demokratyczną, w której każdy głos się liczy, a każdy uczestnik zostanie wysłuchany.
Termin warsztatu: każdy poniedziałek 18:00-20:00
Wiek: uczniowie szkół średnich
Powiązane artykuły
Legendy Narodowego Starego Teatru – Tydzień z Jerzym Stuhrem
TYDZIEŃ Z JERZYM STUHREM – 24.02 – 2.03. 2025. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń!
04-02-2025
Czytaj więcejMASTER CLASS – Michał Majnicz
1 marca serdecznie zapraszamy na warsztaty mistrzowskie z Michałem Majniczem.
04-02-2025
Czytaj więcejJakub Skrzywanek w programie Europejskich Młodych Liderów
Dyrektor artystyczny Narodowego Starego Teatru reprezentantem Polski w programie Europejskich Młodych Liderów (EYL40) na rok 2025!
28-01-2025
Czytaj więcej