Aktualności

Pokaz spektaklu „Woyzeck”

Pokaz spektaklu „Woyzeck”

26 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy na prezentację przedstawienia „Woyzeck” w reż. Mariusza Grzegorzka na kanale YouTube Narodowego Starego Teatru (kliknij tutaj). 

Georg Büchner
Woyzeck w przekładzie Sławy Lisieckiej
Reżyseria: Mariusz Grzegorzek
Premiera: 8.02. 2014, Scena Kameralna

„Woyzeck” to ostatnia nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramatopisarza Georga Büchnera (1813-1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX wieku za morderstwo. Więzień ów – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy. W Narodowym Starym Teatrze w sezonie 2013/2014 dedykowanym Konradowi Swinarskiemu, który sztukę B ü chnera wystawił w 1966 roku na Dużej Scenie, „Woyzecka” zrealizował Mariusz Grzegorzek.

Recenzenci o spektaklu:

„ (…) „Woyzeck” w reżyserii Mariusza Grzegorzka powstał wprawdzie w ramach Sezonu Swinarskiego w Starym Teatrze, ale nie ma sensu go zestawiać z wizją Konrada Swinarskiego z 1966 r. Grzegorzek czyta sztukę B ü chnera po swojemu. W emocjonalnym, pełnym wigoru przedstawieniu mieszczą się erudycyjne odsyłacze psychologiczne, plastyczne, literackie, przede wszystkim jednak reżyser w doskonale zaprojektowanej przestrzeni obnaża świat pozbawiony metafizycznego czy historycznego kontekstu. Biologia zawłaszczyła psychologię. Krzyk, płacz, kopulacja, tymczasowość. Na tym tle tytułowy bohater, fascynujący nagi inkub w ciekawej interpretacji Wiktora Logi-Skarczewskiego wydaje się bardziej ludzki. Poddaje się instynktom, bezrozumnie przygląda się światu, wie jednak, że istnieje coś ponad. On jeden. Perwersja fatum polega na tym, że właśnie Woyzeck zabija.”
Łukasz Maciejewski – „Wprost”

„ (…) Z dwóch najczęstszych wariantów myślenia o tej sztuce – opowieści o jednostce brutalnie  tłamszonej przez system i podszytej egzystencjalnym dramatem historii miłosnej – Grzegorzek  zdecydowanie wybiera drugi. Woyzeck jest tu przede wszystkim niespełnionym romantycznym  kochankiem żegnającym się z marzeniami.”
Witold Mrozek – „Gazeta Wyborcza”

„ Dawno nie widziałem w Krakowie spektaklu tak wycyzelowanego plastycznie. Scenografię w dużym stopniu budują światła Szymona Lenkowskiego, tworzące z ascetycznej, jasnej dekoracji i współgrającymi z nią kostiumami coś w rodzaju żywego, oddychającego organizmu. Ludzkiego, nie scenicznego. Scenografia oddycha. Gigantyczne białe płótna, marszczące się i powiewające w próżni, wchodzą w rezonans z postaciami.”​
Łukasz Maciejewski – „Polska Gazeta Krakowska”

Autor: Georg B ü chner
Przekład: Sława Lisiecka
Reżyseria, adaptacja i scenografia: Mariusz Grzegorzek
Kostiumy: Matylda Leśnikowska
Światło: Szymon Lenkowski
Inspicjent: Katarzyna Gaweł

Obsada:

Woyzeck – Wiktor Loga-Skarczewski
Maria – Marta Nieradkiewicz
Kapitan – Mieczysław Grąbka
Doktor – Krzysztof Zawadzki
Tamburmajor – Krzysztof Stawowy
Małgorzata – Dorota Pomykała
Szarlatan – Bolesław Brzozowski
Andrzej – Błażej Peszek
Obłąkany Karol – Grzegorz Grabowski
Podoficer – Rafał Jędrzejczyk

 


Powiązane artykuły

Apel Dyrekcji i Zespołu Narodowego Starego Teatru

Apel Dyrekcji i Zespołu Narodowego Starego Teatru w związku z sytuacją powodziową na południu Polski

16-09-2024

Czytaj więcej