Aktualności
ZBLIŻENIA ONLINE: Reformacja, bracia polscy i Polacy – co zostało nam ze słynnej tolerancji
Dokładnie 500 lat temu miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na kształt współczesnej Europy. 3 stycznia 1521 roku papież Leon X ekskomunikował Marcina Lutra, a pod koniec miesiąca swoje obrady rozpoczął Sejm Rzeszy zebrany w Worms. Reformatora skazano na banicję i nakazano spalenie jego dzieł. Wkrótce po Europie rozlała się reformacyjna fala, która nie ominęła Rzeczypospolitej – kraju słynącego z tolerancji. Schronienie w nim znaleźli uciekający przed prześladowaniami anabaptyści i menonici. Na podatny grunt padły unitariańskie nauki Franciszka Stancara i Fausta Socyna, dzięki czemu w połowie szesnastego stulecia powstał Polski Mniejszy Kościół Reformowany. Jego wiernych zwano arianami.
Jaki faktycznie był stosunek mieszkańców Rzeczypospolitej do innowierców? Jak doszło do tego, że w ciągu kilku dziesięcioleci miejsce otwartości zajęła ksenofobia? Co stało się z tolerancją? A może jest ona tylko mitem polskiego złotego wieku? Na te i inne pytania odpowie
Steffen Huber, profesor i adiunkt w Instytucie Filozofii UJ, członek Rady Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera
w rozmowie, którą prowadzi
Rafał Szmytka, adiunkt w Instytucie Historii UJ, historyk i niderlandysta.
Nagranie rozmowy dostępne będzie nieodpłatnie na kanale vod.stary.pl od godziny 17.00 dnia 20 marca do godz. 23.59 dnia 23 marca.
Spotkanie towarzyszy premierze spektaklu Arianie w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego.
Powiązane artykuły
Dropek, Majmurek, Nogaś o wyklętych tożsamościach
11 stycznia zapraszamy do Spółdzielni "Ogniwo" na spotkanie z cyklu "My Naród Europa"
08-01-2025
Czytaj więcej