Aktualności
TEATR I RÓWNOŚĆ / warsztaty twórcze. Brant Russell. Samuel Stricklen
Termin: 25-28 czerwca 2024 (wtorek – piątek) godz. 10.00 – 16.30
Miejsce: Stary Teatr w Krakowie
Uczestnicy: program warsztatów skierowany jest do osób studiujących w szkołach teatralnych na kierunkach aktorstwo, reżyseria i dramaturgia.
Prowadzący: Brant Russell i Samuel Stricklen
Język warsztatów: angielski (bez tłumacza na język polski)
Koszty udziału w warsztatach: 120zł
Zgłoszenia i kontakt:
Daniel Arbaczewski
mail: daniel.arbaczewski@stary.pl
Jak się zgłosić?
1.Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres daniel.arbaczewski@stary.pl
2. W tytule zgłoszenia prosimy wpisać: Theatre & Equality – workshops
3. W treści zgłoszenia prosimy o podanie:
– imienia i nazwiska
– nazwy uczelni z której jest zgłaszająca się osoba (kierunek, specjalizacja, rok studiów)
– telefonu kontaktowego
4. Osoby, które się zgłoszą, dostaną od nas w odpowiedzi formularz do wypełnienia, w którym zadamy kilka pytań. Dotyczą one obszarów, którym poświęcony będzie warsztat. Na podstawie wypełnionych i przesłanych mailowo formularzy zwrotnych wybierzemy osoby, które zakwalifikują się do grupy. Formularz powinien być wypełniony w języku angielskim.
5. O zakwalifikowaniu się do grupy, będziemy informować uczestników w ciągu kilku dni od zgłoszenia.
6. Informacje o danych do przelewu dla osób, które się zakwalifikują do grupy, będą podane mailowo na kolejnych etapach rekrutacji.
7. W wypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: daniel. arbaczewski@stary.pl
Temat warsztatów:
W ostatnich latach w przestrzeni współczesnego teatru szczególną rolę zaczęło odgrywać podejście twórcze zakładające takie aspekty pracy jak: kolektywność, ahierarchiczność, nieprzemocowość, demokratyczność, dostępność i równość pracy w zakresie różnic rasowych, klasowych, pochodzeniowych, tożsamościowych, religijnych, oraz szczególnych potrzeb.
Wychodząc naprzeciw tym tendencjom organizujemy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie 4-dniowe warsztaty skierowane do osób studiujących w szkołach teatralnych na kierunkach aktorstwo, reżyseria i dramaturgia. Celem warsztatów będzie poznanie narzędzi kreatywnych do badania i eksploracji wymienionych obszarów.
Do przeprowadzenia tych warsztatów zaprosiliśmy dwóch utytułowanych twórców i pedagogów amerykańskich posiadających doświadczenie i wiedzę w w/w zakresie – – Branta Russella i Samuela Stricklena z University of Cincinnati. W programie zajęć duży akcent położony będzie na metody feedback i viewpoints, jako szczególnie użyteczne dla teatru kolektywnego.
Forma warsztatów:
Podczas warsztatów zajmiemy się sześcioma punktami widzenia wg. Mary Overlie – przestrzeń, kształt, czas, emocje, ruch i opowieści z różnych perspektyw. Stosowane w wspomnianej metodzie tzw. „viewpoints” będą eksplorowane przez wyznaczenie wspólnie perspektyw myślenia, które mogą okazać się pomocne w tworzeniu zespołu, poszerzeniu różnorodności i elastyczności wykonawców oraz kreowaniu formy i szczególnych jakości ich pracy na scenie. Sześć Punktów Widzenia wykorzystamy również w obszarze tworzenia niehierachicznego środowiska pracy, którego ważnymi elementami są wsłuchiwanie się w siebie i innych, wzajemny szacunek,
zrozumienie i porozumienie.
Prowadzący:
Brant Russell: Kierownik Wydziału Aktorskiego, College-Conservatory of Music, Uniwersytetu w Cincinnati; Redaktor dramatów, Cincinnati Review, niezależny reżyser i dramaturg. Napisał, wyreżyserował i wyprodukował sztuki teatralne w wielu teatrach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest reżyserem i producentem wyróżnionym przez New York Times Critic’s Pick, a jego sztuki wystawiano w Cincinnati i Chicago. Prowadził zajęcia z aktorstwa, reżyserii i dramatopisarstwa na uniwersytetach w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Indiach.
Samuel Stricklen: adiunkt na Wydziale Aktorskim College-Conservatory of Music, Uniwerystetu w Cincinnati. Uzyskał tytuł MFA w dziedzinie aktorstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz BFA w dziedzinie dramatu w CCM, gdzie otrzymał nagrodę Dolly Award. Współpracował z SITI Company Anne Bogart, której misją było tworzenie nowych dzieł, kształcenie artystów teatralnych i zaangażowanie w bezpieczne przekraczanie granic. Prowadził warsztaty dotyczące metod szkolenia aktorskiego Viewpoints i Suzuki w SITI Company we współpracy ze Skidmore College, Ohio State University i Spelman College. Był także instruktorem dramy w Cobb County Center for Excellence in the Performing Arts w Pebblebrook High School i na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej