Repertuar

NOWA KRYTYKA  Straszni mieszczanie?

NOWA KRYTYKA Straszni mieszczanie?

debata

daty
wystawiania

  • 03.03
    2022

W marcowym spotkaniu z cyklu „Nowa krytyka” postawimy pytanie o to, kim byli i jacy są mieszczanie. Czy kategoria mieszczaństwa jest wciąż użyteczna? Gdzie mieszkają, jak żyją i ile zarabiają współcześni mieszczanie? Na co chodzą do teatru? Na ile są podobni do swoich poprzedników sprzed stu lat?

W spotkaniu udział wezmą:

 Krzysztof Janas – socjolog i antropolog społeczny. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych na UW, Laureat nagrody głównej (za pracę Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą) w konkursach TEORIA 2019 i PRAKTYKA 2019 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza,

Barbara Michalczyk – teatrolożka, dramatopisarka, doktorantka w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowo zajmująca się historią teatru w Polsce w pierwszej połowie XX wieku,

Beniamin Bukowski – zastępca dyrektora Narodowego Starego Teatru ds. artystycznych, reżyser, dramatopisarz i dramaturg. Absolwent MISH UJ (filozofia, historia sztuki) i AST w Krakowie (reżyseria teatralna), doktorant Instytutu Filozofii UJ.

a poprowadzi je Katarzyna Waligóra doktorka, teatrolożka, współpracowniczka Katedry Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książki „Koń nie jest nowy”. O rekwizytach w teatrze, współredaktorka monografii Teatr brzydkich uczuć. Jako recenzentka współpracuje z „Didaskaliami”, „Dialogiem” i portalem „Taniec Polska”.

Wydarzenie towarzyszy spektaklowi Art of Living na podstawie La vie mode d’emploi Georges’a Pereca w reżyserii Katarzyny Kalwat oraz spektaklowi Marzenia polskie / Les rêves polonais Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy.