Aktualności
Premiera „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej
24 czerwca o godz. 18:00 na Dużej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Orlando. Bloomsbury” w reż. Katarzyny Minkowskiej.
„Orlando. Bloomsbury” reż. Katarzyna Minkowska
Wczoraj rano byłam w rozpaczy. Nie mogłam z siebie wycisnąć ani słowa; aż w końcu podparłam głowę rękami: umoczyłam pióro w atramencie i napisałam jak automat, na czystej kartce: Orlando. Biografia.
Jak tylko to zrobiłam, moje ciało ogarnęło uniesienie, a głowę pomysły. Pisałam szybko do dwunastej.
Ale posłuchaj, przypuśćmy, że Orlando okaże się Vitą; i że to jest o Tobie i żądzach Twojego ciała, i powabie Twojego umysłu (serca nie masz w ogóle) – przypuśćmy, że jest ten rodzaj poblasku realności, który czasami przylega do moich postaci, tak jak połysk na skorupie ostrygi. Czy będziesz miała coś przeciwko temu?
Virginia Woolf w liście do Vity Sackville-West
Spektakl Orlando to teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści splata się z życiorysem Virginii Woolf i jej bliskich. Opierając się na listach i dziennikach twórczynie i twórcy rekonstruują mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość Orlanda. W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość. Metamorfozie ulega również recepcja jej życiorysu i twórczości na przestrzeni ostatnich stu lat, co najlepiej ilustrują dwie najpopularniejsze, przeczące sobie nawzajem biografie.
Na scenie spotkają się członkowie grupy Bloomsbury, którzy w trakcie trzech godzin przeżyją trzydzieści lat swojego życia. Orlando/Orlanda zostanie przywoływany/przywołana w geście podwójnej teatralności – to Virginia i jej przyjaciele odegrają sceny z jego/jej historii. Widowiskowa gra przenikających się i oddziałujących ze sobą rzeczywistości zostanie uzupełniona o dotkliwie aktualny esej Virginii Woolf dotyczący pracy zawodowej kobiet, który dobitnie udowadnia, że czasem to, co powinno ulec zmianie, niekoniecznie się jej poddaje.
W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów i scen z książek Virginii Woolf – „Orlando” w przekładzie Tomasza Bieronia, „Eseje wybrane” w przekładzie Magdy Heydel, „Pokrewne dusze” w przekładzie Mai Lavergne oraz „Virginia Woolf. Opowieść biograficzna” Autorstwa Viviane Forrester w przekładzie Marii Śledzianowskiej.
OBSADA
Natalia Kaja Chmielewska
Magda Grąziowska
Urszula Kiebzak
Paulina Kondrak
Maciej Charyton, Grzegorz Grabowski
Szymon Czacki
Krystian Durman
Radosław Krzyżowski
Łukasz Stawarczyk
Krzysztof Zawadzki
Aneta Jankowska (gościnnie), Stanisław Linowski
Joanna Połeć (gościnnie)
Justyna Skoczek wykonanie muzyki
TWÓRCY
Reżyseria: Katarzyna Minkowska
Scenariusz: Katarzyna Minkowska, Tomasz Walesiak
Dramaturgia: Tomasz Walesiak
Scenografia: Katarzyna Minkowska, Łukasz Mleczak
Kostiumy: Julita Goździk
Asystent kostiumografa: Łukasz Mleczak
Choreografia i współpraca reżyserska: Aneta Jankowska
Muzyka: Wojciech Frycz
Wideo: Agata Rucińska
Reżyseria świateł: Paulina Góral
Inspicjent/sufler: Katarzyna Gaweł
PREMIERA: 24 czerwca 2022
Pokazy popremierowe: 25, 26, 28 czerwca
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej