Aktualności

NOWA KRYTYKA/ Czy Fredro może być nowoczesny?

NOWA KRYTYKA/ Czy Fredro może być nowoczesny?

Data: 3 marca

Godzina: 18.30

Miejsce: Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1

Wstęp wolny

Spotkanie będzie streamingowane na profilu FB Starego Teatru.

 

NOWA KRYTYKA

Czy Fredro może być nowoczesny?

To opowieść „o grach i małych kłamstewkach, które ludzie wymyślają, żeby nie odsłaniać swoich uczuć. To także historia o różnych sposobach przeżywania zakochania, tego pierwszego i tych kolejnych. O lęku przed bliskością i presji na bycie w związku.

Opis Magnetyzmu serc w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej mógłby być opisem tematów poruszanych we współczesnym serialu dla młodych dorosłych.

Motywy i tropy kulturowe podobno się nie starzeją, czy jednak na podstawie tekstu Aleksandra Fredry napisanego prawie 200 lat temu da się zrobić atrakcyjny spektakl dla młodzieży? Po co sięgać po stare teksty, chcąc opowiadać o współczesności? Co w nich pozostaje aktualne na przestrzeni lat, a co się zmienia? Na te i inne pytania odpowiedzą:

Katarzyna Czeczot historyczka kultury, profesorka Instytutu Badań Literackich PAN. Autorka książki „Ofelizm. Romantyczne zawłaszczenia, feministyczne interwencje”. W serii „Nowa Biblioteka Romantyczna” wydała trzy antologie: „Magnetyzm”, „Praktyki psychiatrii” i (wraz z Michałem Pospiszylem) „Romantyczny antykapitalizm”. Mieszka w Puszczy Białowieskiej. 

Kalina Jagoda Dębska absolwentka Wydziału Rytmiki PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Studentka IV roku reżyserii dramatu w AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Studiowała religioznawstwo i historię sztuki na UJ. Asystentka Anny Smolar („Oficerki. Fantazja oparta na faktach” Teatr Polski w Bydgoszczy/Komuna Warszawa, „Halka” Stary Teatr w Krakowie), Wiktora Rubina („Obywatelka Kane” Stary Teatr w Krakowie), Jakuba Skrzywanka („To my jesteśmy przyszłością!” Teatr Nowy Proxima w Krakowie). Członkini Pracowni Dramaturgicznej oraz członkini Koła Młodych przy GPRiRT. Współreżyserka spektaklu ruchowego „Kob” w Teatrze Rozbark (reżyseria ruchu Magdalena Kawecka) ze studentkami Wydziału Teatru Tańca AST w Bytomiu. Jej wspólna praca z Marią Gustowską „Preparadiso. Reality show” była pokazywana podczas festiwalu Open Eyes Art 2022 i 12. Forum Młodej Reżyserii. Praca „Ordo Mordo” stworzona w tym samym duecie była pokazywana podczas 12. Forum Młodej Reżyserii, 15. Festiwalu Boska Komedia 2022 i Sibiu Intenational Theatre Festival 2023. Podczas Forum Młodej Reżyserii nagrodzona wyróżnieniem za prace „Ordo mordo” oraz „Prepradiso. Reality show”. Reżyserka monodramu Olgi Sawickiej „Za chwilę wychodzę…” W Teatrze Nobilium w Warszawie. Reżyserka czytań performatywnych tekstów „Baba-Dziwo” Marii PawlikowskiejJasnorzewskiej (festiwal Klasyka Żywa 2023), „Republika Głuchych” Ily’a Kamińskiego (fe- stiwal Miłosza 2023). Reżyserka koncertu Y2K Ars Latrans Orchestra. Zadebiutowała jako reżyserka w grudniu 2023 na scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie spektaklem „Magnetyzm Serc” na podstawie „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry.

Maria Gustowska studentka czwartego roku dramaturgii w AST w Krakowie. Ukończyła polonistyczne studia licencjackie na UW. Laureatka konkursów dramatopisarskich „Alchemii teatralnej” i „Szukamy polskiego Szekspira”. Publikowała w „Feeriach”, „Tlenie Literackim” i „Helikopterze”. Zaangażowana w działania Pracowni Dramaturgicznej AST. Uczestniczyła w warsztatach Komediopisanie” organizowanych przez Teatr Powszechny w Łodzi oraz w Teatralnym Speed Datingu. Jako dramaturżka pracowała z Zofią Gustowską przy spektaklach „Przebudzenie wiosny” w Teatrze Ochoty w Warszawie i Własny pokój” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Kaliną Jagodą Dębską przy spektaklach Magnetyzm serc” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i Za chwilę wychodzę” w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. A także jako asystentka reżyserki Agnieszki Glińskiej i współautorka scenariusza – przy spektaklu „Dyplom z miłości” w Teatrze AST w Krakowie. Podczas 12. Forum Młodej Reżyserii nagrodzona wraz z Kaliną Dębską wspólnym wyróżnieniem za prace Ordo mordo” i Prepradiso. Reality show”. Spektakl Preparadiso. Reality show” był również pokazywany podczas Festiwalu Open Eyes Art 2022 w Krakowie, a spektakle Własny pokój”, Ordo mordo” oraz Obiecaj mi, że wojny nie będzie” z jej dramaturgią w reż. Dominiki Przybyszewskiej podczas 15. Festiwalu Boska Komedia;

Justyna Suchecka dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej; przez 11 lat związana z Gazetą Wyborczą, od 2019 roku w TVN24.pl. Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press (2020 i 2023), zdobywczyni narody im. Woyciechowskiego (2023). Autorka książek dla i o młodzieży: Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat(2020), Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze (2022) i Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i o świecie, który nadejdzie” (2023);

Waldemar Raźniak Dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Prowadzenie spotkania:

Katarzyna Niedurny – dziennikarka, teatrolożka. Stale współpracuje z dwutygodnik.com, współautorka Podcastu o Teatrze.

Spotkanie towarzyszy spektaklowi Magnetyzm serc według Aleksandra Fredry w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na FB Starego Teatru.


Powiązane artykuły

Weekend Majowy

Kasy biletowe oraz Biuro Obsługi Widzów będą nieczynne.

24-04-2024

Czytaj więcej

Zmiana Daty Promocji: (nie)Pierwszy Czwartek Miesiąca- 25 kwietnia

Ze względu na weekend majowy promocja odbędzie się 25 kwietnia!

20-04-2024

Czytaj więcej