Aktualności
Dzień Kobiet z „Halką”
W Starym Teatrze święto kobiet obchodzimy w sposób wyjątkowy – z pierwszą prawdziwie feministyczną Halką w historii polskiego teatru – Halką Anny Smolar!
W weekend poprzedzający Dzień Kobiet zapraszamy na muzyczny i choreograficzny majstersztyk. We współczesnej interpretacji opery Moniuszki i libretta Wolskiego główna bohaterka nie jest już dłużej zgubioną, rozpustną, obłąkaną, ofiarą. W Starym Teatrze Halina odzyskuje głos i humorystycznie deklaruje: „Nie będę umierać i kropka!”. Jej sprawczość manifestuje się w siostrzanym spotkaniu z dotychczas wrogą jej Zofią, gdzie, trzymające się za rękę na scenie, kobiety tworzą nową wersję wspólnoty.
Spektakl, wielokrotnie doceniany przez krytykę, uznany za jedną z najlepszych premier 2021 roku, zagramy: 4, 5 i 6 marca.
Bilety na hasło: DZIEŃ KOBIET Z HALKĄ w promocyjnej cenie 40 zł. Bilety dostępne wyłącznie w kasie teatralnej.
Zachęcamy do wcześniejszych rezerwacji:
+ 48 12 422 90 80 lub +48 12 422 40 40
„Halka” reż. Anna Smolar
Spektakl płynie, bawi, ciekawi (…), aktorzy grają znakomicie, balansując między zabawą i powagą, realizmem i performansem.(Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza)
Spektakl ogląda się z zapartym tchem, to swobodny lot świetnych aktorów Starego i nie mniej ciekawych gości. (Szymon Kazimierczak, Miesięcznik Teatr).
Zgubiona, rozpustna, obłąkana, ofiara – to kobieta, która przez chwilę uwierzyła w swoją sprawczość, a której to sprawczość została odebrana. Może mieć swoich obrońców, którzy w heroicznym przypływie stawania po stronie słabszych będą za nią mówić – tyle, że głosy jej rzeczników, chociaż w dobrej intencji, tylko utwierdzają ją w statusie symbolicznym. Jej rola jest dekoracją: to mała syrenka i niemy symbol. Gdyby zaczęto jej słuchać, jej „j’accuse” okazałoby się skrajnie niewygodne: dla tych, którzy ją skrzywdzili, jak i dla tych, którzy stają w obronie jej czci. Protest ofiary jest zawsze ciosem w społeczny porządek i naturalne pojmowanie następstw, ról oraz powinności.
Autorki spektaklu – reżyserka Anna Smolar i dramaturżka Natalia Fiedorczuk – mierzą się nie tylko z przeformułowaniem treści, nadaniem własnego głosu Halinie, ale też opracowaniem nowej formy klasycznego dzieła, tak, aby teatr zawłaszczył sobie wyzwanie opowiadania Halki na nowo.
OBSADA: Aleksandra Nowosadko, Magda Grąziowska, Karolina Kraczkowska, Alicja Wojnowska, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Łukasz Stawarczyk
TWÓRCY: Anna Smolar, Ewa Galica, Kalina Dębska, Natalia Fiedorczuk, Anna Met, Stefania Jabłońska, Paweł Sakowicz, Enchanted Hunters (Magdalena Gajdzica, Małgorzata Penkalla), Liubov Gorobiuk
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej