Aktualności
Beniamin M. Bukowski zastępcą dyrektora ds. artystycznych
20 kwietnia 2021 funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru objął Beniamin M. Bukowski – reżyser, dramatopisarz i dramaturg.
Beniamin M. Bukowski jest absolwentem MISH UJ (filozofia, historia sztuki) i AST w Krakowie (reżyseria teatralna), doktorantem Instytutu Filozofii UJ.
Jego tekstem, który odniósł największy sukces i doczekał się wielu realizacji byli „Niesamowici bracia Limbourg”, dramat opowiadający o średniowiecznych artystach tworzących w czasach zarazy. Tekst zdobył Gdyńską Alternatywną Nagrodę Publiczności, doczekał się wielu przekładów i inscenizacji oraz realizacji filmowej w ramach cyklu Teatroteka (Nagroda Publiczności festiwalu Teatroteka Fest oraz Silver Remi Award festiwalu filmowego w Houston). Dużym sukcesem był również dramat „Mazagan. Miasto”, tłumaczony i nagradzany w międzynarodowych konkursach; opowiadający o polsko-żydowskim awangardowym artyście-plastyku Jonaszu Sternie „Jonasz” (zrealizowany w formie słuchowiska radiowego), premierujący w zeszłym roku w monachijskim Residenztheater „Marienplatz” czy „Gombrowicz. Trzynasty wykład”, zrealizowany we Francji monodram. Do najważniejszych realizacji reżyserskich Bukowskiego należą autorski spektakl „Mosdorf. Rekonstrukcja” w Nowym Teatrze w Poznaniu (nagroda publiczności festiwalu m-teatr w Kaliszu), monodram „Zofia” wg Anny Wakulik w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czy spektakle takie jak „Podwyżka” (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu”), „Królowa Śniegu” (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), czy wspomniane już realizacje „Niesamowitch braci Limbourg” (Teatroteka WFDiF) i „Mazagany” (Teatr Żydowski w Krakowie). Jako dramaturg Bukowski współpracuje stale w duecie twórczym z Katarzyną Kalwat (m.in. „Staff Only”, „Walser. I would prefer not to”, cykl „Maria Klassenberg), współpracował też m.in. z Andrásem Dömötörem, Judytą Berłowską, Joanną Grabowiecką, Małgorzatą Piekarz, Tomkiem Kaczorowskim, Jagodą Madej czy Julią Szmyt.
Laureat kilkunastu prestiżowych konkursów dramaturgicznych i reżyserskich: m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Nagrody Publiczności Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Silver Remi Award festiwalu filmowego w Houston, II. miejsca w międzynarodowym konkursie Talking About Borders organizowanym przez Staatstheater w Norymberdze, nagrody publiczności Teatroteka Fest, konkursu na najlepszy dramat europejski organizowany przez Francuskie Ministerstwo Kultury i centrum przekładu dramaturgicznego Maison Antoine Vitez, nagrody publiczności festiwalu młodego teatru m-teatr w Koszalinie. Laureat programu Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (projekt „Drzewo poznania”), stypendium Teatroteki WFDiF i ZAiKS-u, czy Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (II i III miejsce)
Publikowany i wystawiany w Polsce i za granicą, jego teksty były przekładane na j. angielski, francuski, niemiecki, białoruski, ukraiński i gruziński. Jako pierwszy polski autor dramatyczny został zaprezentowany w głównym nurcie festiwalu teatralnego w Awinionie (prezentacja tekstu Niesamowici bracia Limbourg). Stypendysta m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Młoda Polska), Nowego Teatru w Warszawie, Residenztheater w Monachium.
W Starym Teatrze wyreżyserował spektakl „Arianie”, którego premiera planowana jest na czerwiec.
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej