Repertuar
FESTIWAL BOSKA KOMEDIA – Piękna Zośka
Produkcja: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Hit frekwencyjny, dla wielu krytyków najistotniejsze polskie przedstawienie sezonu, żelazny punkt najważniejszych krajowych festiwali. Kilka lat po zwycięskim na Boskiej Komedii Sekretnym życiu Friedmanów z krakowskiego Teatru Ludowego, Marcin Wierzchowski proponuje opartą na faktach historię o domu złym i złej, chociaż potężnej miłości. Scenariusz Justyny Bilik i Marcina Wierzchowskiego przenosi nas do wsi Dłubnia koło Krakowa w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Tytułowa bohaterka chętnie jeździ do miasta, aby pozować młodopolskim malarzom. Ma to porzucić, biorąc ślub z miejscowym szewcem Maciejem Paluchem. Początkowa miłość umiera pod ciężarem dramatycznych zdarzeń i szarej codzienności. Z Palucha wychodzi potwór, który katuje żonę, ale ta – wbrew ówczesnemu obyczajowi – postanawia walczyć o siebie. Sześć dni przed sprawą rozwodową zostaje jednak zamordowana. Fragmenty jej poćwiartowanego ciała wyrzuca miejscowa rzeka.
Gdański Teatr Wybrzeże rzadko gości na Boskiej Komedii, tymczasem stał się w ostatnich latach jedną z najważniejszych scen w kraju. Piękna Zośka to jedno z jego szczytowych osiągnięć, widowisko kameralne, a jednak potężne poprzez intensywność i siłę oddziaływania. Emocjonalna gęstość opowieści sprawia, że spektakl Wierzchowskiego bywa porównywany do najlepszych filmów Wojciecha Smarzowskiego. Nie daje też spokoju, bowiem nie da się oderwać historii tytułowej bohaterki od dotkliwej – najdosłowniej – do bólu współczesności.
Piękna Zośka przywołuje bowiem obrazy piekła kobiet, ofiar codziennej przemocy, dokonywanej w czterech ścianach domów, w ukryciu przed wzrokiem postronnych. Dlatego twórcy dedykują swoje dzieło właśnie owym kobietom, bezimiennym ofiarom.
Fenomenalnie grany przez zespół gdańskiego Wybrzeża – proszę zwrócić uwagę na zjawiskowe role Karoliny Kowalskiej i Piotra Biedronia – traktat o winie i karze, skąpany w błocie i pocie. Niezwykły.
Twórcy:
Marcin Wierzchowski – reżyseria
Maciej Bogdański – dramaturgia
Magda Mucha – scenografia i kostiumy
Marta Zalewska- muzyka
Aneta Jankowska – choreografia
Szymon Kluz – światło
Arobal – projekt plakatu
Katarzyna Dałek – asystentka reżysera
Katarzyna Wołodźko- inspicjentka/suflerka
Obsada:
Karolina Kowalska- Zofia Paluchowa z d. Franczak
Piotr Biedroń – Maciej Paluch
Marzena Nieczuja Urbańska – Marianna Franczakowa z d. Ziółko
Katarzyna Dałek – Aniela Szczupak z d. Franczak
Maciej Konopiński – Kasper Szczupak
Marek Tynda – Piotr Stachiewicz
Justyna Bartoszewicz – Oskarżycielka / Kaśka „Lilka” Żołdaniowa z d. Ziółko
Grzegorz Otrębski – Obrońca / Ksiądz Antoni Siuda