Aktualności

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy artystom i wszystkim osobom związanym z teatrem nadziei, wytrwałości i sił twórczych w tym niezwykle trudnym czasie. Naszej wspaniałej wiernej publiczności pragniemy z całego serca podziękować, że jest z nami, wspiera nas i nadaje sens naszym twórczym poszukiwaniom. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się z Państwem w teatrze!

W oczekiwaniu na możliwość grania spektakli z widownią, przypominamy dwa, niezwykle istotne dla historii polskiego teatru spektakle wyreżyserowane przez Konrada Swinarskiego: „Dziady” (1973) oraz „Wyzwolenie” (1974). Oba przedstawienia można obejrzeć na stronach: 

www.vod.tvp.pl/website/dziady,47740864

www.vod.tvp.pl/website/wyzwolenie,47368862

 

****

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od 1961 r. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute) na pamiątkę otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r., festiwalu na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Dzień Teatru jest obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków (ITI) na świecie.

Corocznie, z okazji swojego święta, teatry na całym świecie udostępniają orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sztuki. W tym roku zaszczyt ten przypadł brytyjskiej aktorce teatralnej, telewizyjnej i filmowej Hellen Mirren.

Helen Mirren jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych aktorek światowych. Za swój bogaty i różnorodny dorobek artystyczny, obejmujący role teatralne, filmowe i telewizyjne, była wielokrotnie nagradzana, otrzymując między innymi Oscara za kreację aktorską w „Królowej” w reż. Stephena Frearsa.

Teatr

Helen Mirren rozpoczęła karierę rolą Kleopatry w National Youth Theatre. Występowała potem w Manchesterze, a następnie dołączyła do zespołu Royal Shakespeare Company, by po czterech znaczących latach swojej tam obecności diametralnie zmienić kierunek, rozpoczynając współpracę z kierowanym przez słynnego Petera Brooka teatrem Centre de Recherche Théâtral, z którym podróżowała po Afryce i Ameryce.

Od tamtej pory artystka wystąpiła w rozlicznych produkcjach realizowanych na West Endzie, w National Theatre i na nowojorskim Broadwayu, m.in. w sztuce „A Month in the Country”, za rolę w której otrzymała nominację do nagrody Tony, oraz u boku Iana McKellana w broadwayowskim spektaklu „The Dance of Death”, a także w przedstawieniach „Orpheus Descending” w Donmar Warehouse i „ Mourning Becomes Electra” w National Theatre (nominacja do nagrody Olivier za najlepszą rolę kobiecą).

W roku 2009 aktorka wraca do National Theatre tytułową rolą w „Fedrze” Racine’a reżyserowanej przez Nicholasa Hytnera, który to spektakl zapisał się w historii teatru jako pierwsza inscenizacja transmitowana na żywo w kinach na całym świecie.

W roku 2013 Helen Mirren powraca na londyńskim West Endzie do roli Królowej Elżbiety II, występując w reżyserowanym przez Stephena Daldry’ego spektaklu „The Audience” Petera Morgana.

Aktorka jest zdobywczynią nagród Olivier Award i What’s On Stage, a także Tony Award za rolę w przeniesiony w lutym 2015 roku na deski teatru Gerald Schoenfeld spektaklu „The Audience”.

Film i telewizja

Poza osiągnięciami w dziedzinie teatru Helen Mirren ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról filmowych I telewizyjnych.

W roku 2003 aktorka otrzymała tytuł szlachecki.

Więcej szczegółów o karierze teatralnej, filmowej I telewizyjnej Helen Mirren oraz o jej życiu i działalności charytatywnej znaleźć można na jej stronie: www.helenmirren.com

Orędzie Hellen Mirren w przekładzie Marty Orczykowskiej. 


Powiązane artykuły