Aktualności

NARZĘDZIOWNIK TEATRU

NARZĘDZIOWNIK TEATRU

Prowadzenie: Anna Smolar

Data: 23 maja 2024

Czas: 17.00-20.00

Miejsce: Strefa Be, ul. Jagiellońska 1

Ilość uczestników: maks. 20 osób

Rezerwacja biletów: rezerwacja@stary.pl

NARZĘDZIOWNIK TEATRU

 

Wspólne pisanie spektakl

 

Od blisko dziesięciu lat Anna Smolar zaprasza zespoły, z którymi współpracuje, do zbiorowej refleksji i zabawy wokół danego tematu. Za każdym razem reżyserkę interesuje kwestia balansu, między dość precyzyjnie rozpisanym konceptem i pomysłem na scenariusz, na grę z konwencją i formą, na pakt zawierany z widzem a tym, co nieprzewidywalne. Tworząc miejsce dla kolektywnej wyobraźni, zapraszając performerki i performerów do osobistej podróży, do mniej lub bardziej autobiograficznych wypowiedzi, twórczyni za każdym razem wchodzi w przestrzeń nieznaną. Powstają sceny, postacie, obrazy czy rozwiązania, których nikt by nie wymyślił siedząc samotnie przy biurku.

Podczas warsztatów w Stary Teatrze Anna Smolar przybliży swoją metodę pracy. Reżyserka opowie o szczegółach każdego jej etapu, zaproponuje też parę ćwiczeń, które pozwolą zilustrować to, czym jest performatywne, żywe i wspólne pisanie spektaklu – niezależnie od tego, co znajduje się na pierwszym miejscu: tekst, ruch, muzyka, czy jeszcze inne artystyczne środki.

Warsztat towarzyszy spektaklowi Halka na motywach Halki Włodzimierza Wolskiego i Stanisława Moniuszki w reżyserii Anny Smolar.

 

Anna Smolar – reżyserka teatralna, dramaturżka, tłumaczka. Absolwentka Uniwersytetu Sorbonne w Paryżu i szkoły aktorskiej Sudden Theatre. Proponuje autorski teatr, tworzony w ścisłej współpracy z zespołem aktorskim. Do takich kolektywnych prac należą m.in. spektakle Henrietta Lacks, Thriller i Erazm/Erasmus w Nowym Teatrze, Dybuk w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Koniec z Eddym w Teatrze Studio, Halka oraz Joga w Starym Teatrze w Krakowie, Melodramat w Teatrze Powszechnym.

 Do jej głośniejszych prac zaliczają się również Kopciuszek według sztuki Joela Pommerata w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Aktorzy żydowscy Michała Buszewicza w Teatrze Żydowskim, Kowboje w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, Slow motion w Narodowym Teatrze w Wilnie, Hungry ghosts w Kammerspiele w Monachium.

Laureatka Paszportu Polityki 2016 w kategorii Teatr za „teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines, za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą”. Autorka tłumaczenia na język francuski książki Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. W latach 2018-2021 wykładała na wydziałach Pedagogiki teatru oraz Sztuk społecznych w IKP. W 2022 roku kuratorka sezonu Tough love w Komunie//Warszawa. W sezonie 2023/2024 kuratorka sezonu Gospodarze w TR Warszawa.

 


Powiązane artykuły

TEATR I RÓWNOŚĆ / warsztaty twórcze. Brant Russell. Samuel Stricklen

W dniach 25-28 czerwca zapraszamy na warsztaty twórcze TEATR I RÓWNOŚĆ

13-05-2024

Czytaj więcej

NOC MUZEÓW: ANATOMIA KOSTIUMU / 17 maja

17 maja zapraszamy do udziału w Krakowskiej Nocy Muzeów!

13-05-2024

Czytaj więcej

WARSZTATY MASTER CLASS

9 czerwca zapraszamy za warsztaty mistrzowskie z Waldemarem Raźniakiem.

13-05-2024

Czytaj więcej