Aktualności

Imieninowe serdeczności dla Haliny Kwiatkowskiej!

Imieninowe serdeczności dla Haliny Kwiatkowskiej!

„Chciano mi dać na imię Halina, lecz ksiądz na chrzcie sprzeciwił się, bo uznał, że nie ma takiej świętej, tak więc stanęło na Helenie. To imię figuruje w moich dokumentach, co przyczyniło mi wiele kłopotów, gdyż w teatrze, kinie, radiu i telewizji, dla przyjaciół i rodziny jestem Haliną.”
Halina (Helena) Kwiatkowska, Nie ma takiej świętej, wydawnictwo Kwadrat 2011.

Dzisiejsza Solenizantka pierwsze kroki teatralne stawiała jeszcze jako uczennica w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach, występując w amatorskim teatrze międzyszkolnym. Tu, u boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w Ślubach panieńskich A. Fredry, tytułowe role w Balladynie J. Słowackiego i Antygonie Sofoklesa.
W latach 1941-47 związana z Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka w Krakowie.

W 1954 roku rolą Warii w Wiśniowym sadzie w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru, w którym zagrała kilkadziesiąt ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo – od klasycznej komedii po Beckettowski egzystencjalizm.

Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim (Dwojra w Zmierzchu I. Babla, KrólowaCymbelinie Szekspira, Dama w Śnie o Bezgrzesznej J. Jarockiego i J. Opalskiego), Konradem Swinarskim (Była Arystokratka w Nieboskiej komedii Z. Krasińskiego, Wieśniaczka, Dama I w Dziadach A. Mickiewicza, Zosia w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego), Józefem Szajną (Rosika Prangier w Onych i Tatiana w Nowym wyzwoleniu Witkacego), Zygmuntem Hübnerem (Miss Furnival w Czarnej komedii P. Schaffera).

W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru odbyła się premiera Tartuffe’a Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą postać Pani Pernelle.

Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu – „kultury bycia”.

Jest autorką sztuk teatralnych i kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: Porachunki z pamięcią, Wielki Kolega oraz Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret (współautorstwo Bruno Miecugow) i Nie ma takiej świętej.

Odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Miasta Krakowa (1965), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2007 oraz Odznaką Prezydenta Krakowa Honoris Gratia (2011).

fot. Wojciech Plewiński


Powiązane artykuły

Pokaz spektaklu "Bitwa warszawska 1920"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spektaklu "Bitwa warszawska 1920" w reż. Moniki Strzępki

22-01-2021

Czytaj więcej

Streaming na żywo "Opery mleczanej"

Serdecznie zapraszamy na transmisję na żywo "Opery mleczanej" w reż. Mikołaja Grabowskiego!

20-01-2021

Czytaj więcej

MŁOD(SZ)A POLSKA - konkurs na tekst dla teatru

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na napisanie tekstu dla teatru!

14-01-2021

Czytaj więcej