Zespół aktorski

Aktorzy

 

Wiktor Loga-Skarczewski

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /2009/

2008-2015 – Stary Teatr, Kraków
2016-2023 – Teatr Powszechny, Warszawa
2024-obecnie – Stary Teatr, Kraków

„Śledzenie interesujących scenicznych wyczynów tego aktora – w różnych jego rolach dotychczas zrealizowanych, a miejmy nadzieję, że i w przyszłych – może dać odbiorcy przyjemność rozłożoną w czasie i nie jednorazową, a polegającą na obserwowaniu, czym być może budowanie przez wykonawcę w sposób zajmujący i przemyślany, bardzo różnorodnymi środkami – zróżnicowanych i często bardzo od siebie odległych postaci” – brzmiał fragment uzasadnienia decyzji Kapituły Nagrody Schillera, którą aktor otrzymał w 2014. Decyzję jury w pełni potwierdzają role Logi-Skarczewskiego zarówno w Starym Teatrze, jak i poza nim.

Już jako student został dostrzeżony na 26. Festiwalu Szkół Teatralnych (2008, gdzie otrzymał I nagrodę aktorską – oraz Nagrodę Dziennikarzy – za role w przedstawieniach: „Sędziowie” w reż. Jerzego Stuhra i „Dobry człowiek z Seczuanu” w reż. Pawła Miśkiewicza w PWST w Krakowie. W tym samym roku zadebiutował w Starym Teatrze w prapremierze „Piekarni” Brechta; wyrazistą, mroczną postać stworzył w „Anatomii Tytusa” Müllera (oba spektakle w reżyserii Wojtka Klemma). Obdarzony niezwykłą plastycznością ciała i talentem błyskawicznej metamorfozy aktor świetnie odnalazł się w klimacie groteski (Wnuk w „Dwunastu stacjach” Różyckiego czy Georg w „Przemianie” Kafki). Przykuwał uwagę w „Mewie” wg Czechowa, jako „nadpobudliwy, napięty Trieplew (…) gotowy do walki z całym światem o nową, prawdziwą sztukę (rytuał z polewaniem się krwią zabitej mewy), ale też niepewny swojego talentu i żądny akceptacji” (Aneta Kyzioł, „Polityka”).

Cenne okazało się spotkanie z Janem Klatą, który zaprosił go do obsady „Tajnego agenta dawniej znanego jako koprofagi czyli znienawidzeni ale niezbędni”, gdzie zagrał dwie krańcowo odmiennie role: Ziemianicza – zbudowaną z sekwencji karkołomnych działań ruchowych oraz upośledzonego Steve’a – naszkicowaną w przejmująco delikatny sposób. Bez niego nie byłoby sukcesu przedstawienia „Paw królowej” Pawła Świątka, które odbyło ogólnopolskie festiwalowe tournée i przyniosło aktorowi aż trzy nagrody aktorskie, m.in. na XIII Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (2013). Aktor wciąż otrzymujący nowe propozycje ­– w multimedialnym „Poczcie Królów Polskich” Garbaczewskiego, w rozrachunkowym „Być jak Steve Jobs” Libera czy fascynującym wizualnie „Woyzecku” Grzegorzka (rola tytułowa) – w 2014 dostał prestiżową nagrodę Schillera dla młodych aktorów.

W Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie pozostawał na etacie przez 7 lat, zagrał wiele świetnych ról, w tym w spektaklach Michała Zadary: „Bieguni” oraz „Sprawiedliwość”, w „Dobrobycie” i „Upadaniu” w reż. Árpáda Schillinga, a także przedstawieniach Weroniki Szczawińskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Mai Kleczewskiej czy Wojciecha Blecharza. Obecnie prowadzi samodzielne zajęcia na Wydziale Aktorskim AST w Krakowie, gdzie otrzymał tytuł Doktora Sztuk Teatralnych.

Asystował przy powstawaniu spektakli dyplomowych w PWST, takich jak „Iwona, księżniczka Burgunda” w reż. Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, a także „Damy i huzary” oraz „Samobójca” w reż. Jerzego Treli. Wyreżyserował m.in. takie przedstawienia jak: „Ożenek” (Teatr AST), „Mój niepokój ma przy sobie broń” (Teatr AST), „Jungle people” (Teatr Łaźnia Nowa), „Kowboj Parówka” (Teatr Łaźnia Nowa) czy „Świat według Malcolma XD” (Big Book Cafe). Oprócz teatru można go zobaczyć w produkcjach kinowych i telewizyjnych, a także usłyszeć w radio czy dubbingu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony aktora – https://www.wiktorloga.com/

 

 

Nagrody

2014 – Nagroda im. L. Schillera w uznaniu za poziom artystyczny i znakomite kreacje na scenie Narodowego Starego Teatru

2013 – 53 Kaliskie Spotkania Teatralne – wyróżnienie aktorskie za rolę w przedstawieniu „Paw królowej” wg D. Masłowskiej, reż. P. Świątek

2012 – 52 Kaliskie Spotkania Teatralne – wyróżnienie aktorskie dla młodego aktora za rolę Simona Stimsona w przedstawieniu „Nasze miasto”, reż. S. Kaczmarek

Wyróżnienia naukowe:

2009
Indywidualne Stypendium Twórcze Miasta Krakowa

2015
Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców