Repertoire

Aktualny stan świata

Aktualny stan świata

STREFA BE
ul. Jagiellońska 1

Premiere
date

11.10
2019

When we play

 • 14.12
  2019
 • 02.10
  2021
 • 03.10
  2021
 • 04.11
  2021
 • 05.11
  2021

Duration

30 min.

Spektakl grany łącznie z przedstawieniem Niech żyje Polska / sztuka prawicowa. Cena obejmuje dwa spektakle.

 

„Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem. 

Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna”

(Albert Camus, fragment scenariusza spektaklu)

Historia utraty niepodległości jest w znacznej mierze historią narodowej traumy, która jest zarówno konstruktem zbiorowej świadomości, jak i subiektywnym, przefiltrowanym przez indywidualną percepcję, doznaniem. To właśnie zetknięcie tych dwóch doświadczeń – społecznego i prywatnego – stało się zaczynem do zaprezentowania Aktualnego stanu świata.

To właśnie taki skoncentrowany na jednostce sposób postrzegania niepodległości przyjął Karol Klugowski, prezentując w awangardowej formie rolę artysty, zabierającego głos w kwestii najdonioślejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Nawiązując do teatru schaefferowskiego, aktorzy (Błażej Peszek, Przemysław Przestrzelski, Mikołaj Kubacki) zmagają się z materią własnego ciała, które na scenie staje się instrumentem wtłoczonym w tryby wielkiej historii.

Spektakl (…) odnosi się przede wszystkim do metaforycznego ujęcia rzeczywistości dotyczącej w pewnym stopniu nas wszystkich. Z jednej strony chodzi tu o pamięć o katastrofach XX wieku; pamięć dwóch wojen światowych i tego wszystkiego, co stanowiłoby traumę, jaką po sobie pozostawiły.

(Karol Klugowski, fragment programu spektaklu Aktualny stan świata)

Spektakl wyłoniony w ramach konkursu Młodzi w Starym zorganizowanego przez Narodowy Stary Teatr przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.

Spektakl grany łącznie z przedstawieniem Niech żyje Polska / Sztuka prawicowa. Cena obejmuje dwa spektakle.

 

Cast