Repertuar

Wesele. Wyspiański – Malczewski – Konieczny

Wesele. Wyspiański – Malczewski – Konieczny

Reż. Włodzimierz Staniewski
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

czas
trwania

60 min.

Bilety

70 zł
normalny
40 zł
ulgowy
kup bilet

Serdecznie zapraszamy na gościnne pokazy spektaklu w reż. Włodzimierza Staniewskiego „Wesele” Wyspiański – Malczewski – Konieczny, który uświetnił obchody 40-lecia Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

“(…) Najnowszą premierę, czerpiącą inspirację z „Wesela” Wyspiańskiego Staniewski określił jako „zaślubiny szaleństwa z romantyczną miłością”. A w założeniach zaznaczył: „Wesele postawione na obłędzie! Na żadnej tam pijackiej demencji, na żadnym delirium! Wesele jako studium obłędu, studium zaburzeń urojeniowych! Co za temat. Arcypolski, ale Polskę i Polaka przekraczający… Globalny!”.

W tej realizacji widać fascynację antykiem, która zawsze była mocno obecna w twórczości zarówno Wyspiańskiego, jak i Staniewskiego. „Wesele” Gardzienic zostało przefiltrowane przez antyk jako kolebkę naszej kultury. Cały przecież pierwszy akt utworu napisany jest w manierze antycznej, dionizyjskiej.

Dzieło Wyspiańskiego i Staniewskiego zatopione jest w plastyce Jacka Malczewskiego. Tekst Wyspiańskiego został mocno poszarpany. Spektakl utworzony jest wokół monologów poszczególnych postaci. Stają się one rodzajem archetypów budujących opowieść. Każda z postaci w romantycznej gorączce prezentuje swoje spojrzenie na świat.

Cwał pojawiających się i znikających bohaterów odbywa się w rytm muzyki Zygmunta Koniecznego. Do napisania muzyki do „Wesela” namawiało krakowskiego kompozytora wielu reżyserów. Staniewski, mając już gotową partyturę, podszedł wszakże do niej po swojemu, porozrywał ją dodatkowo na kawałki”.

“(…) Żywioł młodości mocno zaakcentowany jest też w napisanym specjalnie do tego przedstawienia Prologu oraz zakończeniu, czyli Poprawinach. Zdaje się, że to historia wesoła, a jednak ogromnie przez to smutna. Bardzo uniwersalna i ponadczasowa. I bardzo nasza, z chocholim tańcem z marami, które prześladują nas od wieków. Jak seria mrocznych natręctw, z którymi nie dajemy sobie rady, a które tkwią w ciągle niezabliźnionych ranach przeszłości. Nas, Żydów i Ukraińców”.

“Wesele” Gardzienic: Szaleństwo i miłość
Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita,04.10.2017 r.

 

 

Obsada:

Mariusz Gołaj – Gospodarz, Widmo, Upiór

Joanna Holcgreber – Wernyhora, Klimina/Radczyni

Marcin Mrowca – Żyd, Dziennikarz, Dziad

Anna Dąbrowska – Hetman, Radczyni

Tetiana Oreszko – Maryna, Rycerz

Jarosław Tomica – Aktor alter ego Reżysera

Magdalena Pamuła – Rachela, Isia, Marysia

Dorota Kołodziej – Chochoł

Kacper Lech – Pan Młody, Jasiek

Maciej Gorczyński – Poeta

Tomasz Lipka – Czepiec

Maciej Czerniak – Kacper

Anna Nguyen – Panna Młoda

Jan Lech – Ksiądz

Martyna Konewka – Zosia

Anna Maria Sieklucka – Kasia

Aleksandra Zawłocka – Haneczka

Autor spektaklu (aranżacja, wybór tekstów, dramaturgia muzyczna, scenografia): Włodzimierz Staniewski

Data premiery: 29.09.2017

Muzyka: Zygmunt Konieczny

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego