Aktualności

Warsztat: Przepraszam, że na mnie krzyczysz

Warsztat: Przepraszam, że na mnie krzyczysz

25 lutego 2017, godz. 16.00

 

Cena: 10 zł od osoby
Zapisy w biurze obsługi widzów:
ul. Jagiellońska 1, 31-010 Kraków
tel. +48 12 422 40 40
e-mail: rezerwacja@stary.pl

Nie wiem ale mam wrażenie że powinnaś wrzeszczeć na całe gardło kiedy przychodzisz do pracy ze złości bez zastanowienia – histeryzuje Żona w Nie-boskiej komedii Pawła Demirskiego. Jakie zagrożenia niesie narastająca w społeczeństwie frustracja znajdująca wyraz w radykalnym języku?  Dlaczego w przestrzeni publicznej jest coraz więcej wrzasku, wolności mówienia najbardziej nieprzyjemnych rzeczy, wzajemnej niechęci i wybuchów histerii? Kiedy histeryczny wrzask jest wyrazem podporządkowania, poczucia krzywdy i frustracji klasowej, a kiedy głosem „przemysłu pogardy”, przaśnej swojskości, nieufności wobec innych i środkiem walki z konwenansami dawnych elit?

Punktem wyjścia do warsztatu jest refleksja dotyczącą indywidualnych i społecznych wybuchów frustracji, niezadowolenia i nieprzyjemności. Podczas warsztatów będziemy przyglądać się dobrze znanym zachowaniom i sytuacjom histerycznym, które stały się nieodłącznym elementem polskiej rzeczywistości społecznej i politycznej. Będziemy wchodzić w „sytuacje histeryczne” wyprowadzane z indywidualnych opowieści uczestników oraz improwizować na temat społecznej frustracji, gniewu, podległości oraz poczucia winy.

Spotkanie warsztatowe będzie okazją do rozmowy o krzywdach dnia codziennego, które istnieją poza prawem, a także do wypróbowania różnego rodzaju form oporu oraz negocjacji z sytuacją rosnącego społecznego i politycznego przyzwolenia na wrogość, nieufność i chamstwo.

Warsztat to propozycja skierowana w szczególności do młodzieży licealnej, studentów oraz dorosłych. Problematyka warsztatów rozwija tematy, wątki i konteksty obecne w spektaklu: Król Ubu , Nie-boska komedia oraz Pijacy.

 


Powiązane artykuły

Miesiąc Fotografii w Krakowie

Zapraszamy do MICET na oprowadzania kuratorskie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

26-04-2017

Czytaj więcej

Andrzej Wajda SPOJRZENIA

Od 18 maja do 11 czerwca serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń Andrzej Wajda w Krakowie: projekcje filmowe, wystawy i rozmowy poświęcone twórczości jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów teatralnych i filmowych.

26-04-2017

Czytaj więcej

Focus: Wesele

Wraz z wybitnymi gośćmi przyjrzymy się temu, jak przez pryzmat dziedzin teatru, socjologii i polityki budujemy swoje wyobrażenia o polskości i o roli Polski w świecie.

26-04-2017

Czytaj więcej