Repertuar

Jasieński

Jasieński

Ewa Wyskoczyl
Reż. Ewa Wyskoczyl
STREFA BE
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

 • 25.10
  19.30
 • 26.10
  19.30
 • 27.10
  19.30
 • 28.11
  19.30
 • 30.11
  19.30
Jasieński

Data
premiery

21.02
2014

czas
trwania

75 min.
bez przerwy

Bilety

30 zł
normalny
20 zł
ulgowy
kup bilet Potwierdzenie rezerwacji grupowej Wstępna rezerwacja indywidualna

Spektakl o Brunonie Jasieńskim – genialnym chłopcu; który zszedł na manowce i zginął rozstrzelany w ZSRR – to portret poetyckiego nowatora i chuligana; jego młodzieńczego buntu i tragicznego uwikłania w ideologię. Przypominając jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy; twórcy patrzą na niego przez pryzmat skomplikowanej przeszłości bez tonu potępienia; charakterystycznego dla dzisiejszych inkwizytorów.

Reżyserce udało się wypracować własny język teatru alternatywnego. Jasieński to spektakl z pomysłem; łączący pamięć o XX-wiecznym poecie ze współczesnymi technikami. Ciekawa wizualnie jest oszczędna; symboliczna scenografia; wzbogacana materiałami wideo. – oceniały Katarzyna Fryc i Agata Olszewska w „Gazecie Wyborczej”. – Utrzymana w szaroczerwonej kolorystyce przestrzeń przypomina pokój dziecięcy. Stojące w rogu łóżeczko zmienia się w więzienną pryczę; a z czerwonego pojemnika Majnicz wydobywa drewnianą zabawkę – głowę konia na kiju; która w jego rękach zmienia się w rumaka pędzącego po ziemiach sowieckiego Tadżykistanu.

Michał Majnicz w roli boga awangardy na manowcach jest absolutnie bezbłędny. Gra tak; jakby jego ciałem i głosem zawładnął duch zmarnowanego pisarza. Uwodzi drapieżnymi erotykami; bombarduje manifestami; rozczula opowieścią o kobiecie; która nie przyszła. (…) W „Jasieńskim”; wbrew oczekiwaniom; nie opowiada się linearnej historii (obowiązuje logika wiersza i „słów na wolności”). Ten wyjątkowy monodram przypomina układankę; świadomie obnażającą własną niekompletność. Stąd ciemność; niepewność i niedotykalność.
Alicja Müller; „Teatralia”

 

Miejsca na Nowej Scenie są nienumerowane.

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2015 – Gdański Teatr Szekspirowski

 

Twórcy

Jasieński - video