Aktualności

Muzeomania – Zagraj w teatr

Muzeomania – Zagraj w teatr

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Narodowy Stary Teatr zapraszają na cykl warsztatów skierowany do młodzieży poszukującej kreatywnej rozrywki.

Zajęcia mają na celu rozwijanie teatralnych pasji i przybliżenie obrazu współczesnego teatru zawodowego. Zaglądając za kulisy sceny, przekonamy się, że sztuka potrzebuje nie tylko artystów. Udowodnią nam to pracownicy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Opowiedzą o wszystkim tym, czego nie widać z widowni. W ciągu całego cyklu warsztatów poznamy współczesne zawody teatralne i najważniejsze elementy produkcji teatralnej, czyli procesu, w którym z artystycznej wizji powstaje prawdziwy spektakl. Każde ze spotkań kończyć się będzie na deskach teatru – uczestnicy spróbują pracy za kulisami.

Zajęcia warsztatowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się raz w miesiącu (w sobotę) o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory na następnie w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.

 

Więcej informacji oraz zapisy: www.mhk.pl

 

Program:

 

29 kwietnia
Scenograf – teatralny plac budowy
Scenograf to mistrz iluzji, który w czarnym, pustym pudle sceny powołuje do istnienia nowe, barwne światy. Za pomocą kilku desek, płótna i farby potrafi przenieść miejsce akcji z didaskaliów na scenę. Jak w praktyce wygląda zawód scenografa i z czym musi się mierzyć w swojej pracy? Najlepiej zapytać reprezentanta tego zawodu i przy pomocy jego wskazówek samemu spróbować sił w praktyce. Niezbędne będą dobre chęci i głowy pełne pomysłów.
Prowadzenie: Ewelina Radecka, Justyna Łagowska

 

Maj
Garderobiany – teatralny dom mody
Garderoba aktorska kryje w sobie wiele sekretów i tajemnic. Nikt nie zna ich lepiej niż garderobiany, czyli osoba, która opiekuje się kostiumami i pomaga aktorowi w tzw. przebierankach w czasie spektakli. Nieraz musi w kilka sekund pozapinać dziesiątki haftek i guzików, zawiązać paski oraz sznurki i przypilnować aktora, by w odpowiednim i kompletnym kostiumie wyszedł na scenę. Jak ważna i ciekawa jest ta profesja, uczestnicy zajęć przekonają się na własnej skórze, próbując swoich sił w tym zawodzie.
Prowadzenie: Ewelina Radecka, Maria Ciepiela

 

Czerwiec
Charakteryzator – teatralny salon piękności
Charakteryzacja to kropka nad i w budowaniu iluzji scenicznej. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych kosmetyków i nietypowych tajemnych specyfików charakteryzator może aktora nie tylko upiększyć lub oszpecić. Teatralny charakteryzator potrafi za pomocą swoich pędzli zmienić płeć aktora, a nawet sprawić, by w ogóle nie przypominał człowieka… Jak w teatrze dokonuje się spektakularnych metamorfoz, uczestnicy zajęć zobaczą sami, gdy już oddadzą się w ręce profesjonalnego charakteryzatora.
Prowadzenie: Ewelina Radecka, Joanna Łopatowska


Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Teatru

Orędzie na 62. Międzynarodowy Dzień Teatru

26-03-2024

Czytaj więcej

Spektakl z legitymacją

„Schron przeciwczasowy” w reż. Marcina Wierzchowskiego

19-03-2024

Czytaj więcej