Zespół aktorski

Aktorzy

Szymon Czacki

Szymon Czacki

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (2006).

15.03.2006 – 31.08.2015, Teatr Współczesny, Wrocław
1.09.2012 – Stary Teatr, Kraków

W Starym Teatrze zadebiutował rolą Reżysera w „Naszym mieście” Wildera (2011) w reż. Szymona Kaczmarka, a rok później dołączył do stałego zespołu. Aktor niezwykle plastyczny, operujący szeroką gamą środków, doskonalił swój warsztat w spektaklach Peszka, Meissner, Augustynowicz, Wysockiej (szczególnie w wielokrotnie docenianym „Kasparze”), Passiniego czy Zadary. Na scenie Starego Teatru przykuwa uwagę jako wyrafinowany, bezwzględny polityk Zygmunt III Waza w „Poczcie Królów Polskich” Garbaczewskiego czy operujący gładkimi frazesami Mortimer w „Edwardzie II” Augustynowicz. Uwodzi rolą Spektrofoba w „Geniuszu w golfie” Szczawińskiej, wymagającą formalnej dyscypliny i wręcz muzycznego nastrojenia się partnerów. Niekwestionowany sukces przyniosła mu rola groteskowego rockmana Stanisława Retro w „Pawiu królowej” Świątka (nagroda dla najlepszego aktora na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr, 2013). Kama Pawlicka (Teatr dla Was) pisała: „Ta z pozoru bezsensowna narracja, te opowieści o braku wzwodu czy prezenterce telewizyjnej, która za wszelką cenę chce zrobić karierę, kryją jednak śmiech przez łzy. Bo z tym absurdem serwowanym nam ze sceny stykamy się codziennie, takich Stanisławów Retro pełne są periodyki typu «Pani domu», czy «Tele tydzień». To nasz grajdoł, swojski, udomowiony”.

W sezonie 2014/2015 zabłysnął przede wszystkim w podwójnej roli Rotschilda/Wilka z Wall Street w „nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” w reżyserii Moniki Strzępki, za którą wraz z całym zespołem aktorskim otrzymał Nagrodę im. S. Wyspiańskiego. Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej” następująco charakteryzuje graną przez niego postać: „Główną negatywną postacią jest Rotschild, żydowski plutokrata, wilk w ludzkiej skórze – Wilk z Wall Street (rewelacyjny Szymon Czacki). Jego religią jest robienie fortuny kosztem szaraczków, bo to daje polisę na życie nawet w czasach katastrofy, kiedy nam została modlitwa. Ale nie chodzi o Holokaust, tylko o bankowy krach. Rotschild mówi to samo co izraelscy rasiści: życie tysiąca palestyńskich matek się nie liczy, gdy trzeba uratować jedną żydowską matkę”.

Aktor wcielił się również w postać Amerykańskiego Producenta, szukającego dobrego ujęcia i miejsca w Hollywood dla Rity Gorgonowej, tytułowej bohaterki przedstawienia Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak. Tak zaś o kolejnej inscenizacji w Starym Teatrze, w której udział wziął Czacki, pisze Witold Mrozek: „«Hamlet» Garbaczewskiego uwodzi nie tylko siłą obrazów czy dowcipem adaptacji, ale też rewelacyjnym aktorstwem, które zresztą samo w sobie jest tu tematem. Szymon Czacki jako dworzanin Guildenstern jest jednocześnie reżyserem wprowadzającym Hamleta-aktora w tajniki postaci. Poddaje tropy, które choć brzmią jak wysoce intelektualny dyskurs, w istocie są stekiem komunałów. Czarny golf, nieodłączny papieros i charakterystyczne «r» to jaskrawa stylizacja na Konrada Swinarskiego (1929-1975). Słynny artysta swojego «Hamleta» w Starym nie dokończył – próby przerwała jego śmierć w katastrofie lotniczej”.
Zdolności improwizacyjnych i otwartości na eksperyment wymagały od aktora takie spektakle, jak: „Podopieczni” Jelinek (o palącej kwestii imigrantów w Europie) w inscenizacji Pawła Miśkiewicza oraz „Dekalog”, będący dialogiem z chrześcijańską tradycją, prowadzonym przez chińskiego reżysera Tiana Gebinga. (awf, sz.a)

Nagrody

2015 – Nagroda im. S. Wyspiańskiego
2013 – Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr – nagroda dla najlepszego aktora za rolę w przedstawieniu „Paw królowej” wg D. Masłowskiej, reż. P. Świątek

W teatrze

W repertuarze

Pozostałe